Elon Musk, insanlara Twitter'ı kapattıracak yeni kararlar geldi!

Elon Musk, insanlara Twitter'ı kapattıracak yeni kararlar geldi!
Elon Musk Twitter'ı devraldığından beri üst üste değişiklikler gelmeye devam ediyor. Son olarak Elon Musk'tan, tweet okuma konusunda limit geldi. Bu da yetmez gibi oturum açma zorunluluğu da başlatıldı.

Elon Musk, artık daha da ileri gitmez dememize kalmadan, Twitter kullanıcılarını platformdan soğutacak yeni ve ilginç kararlar almaya devam ediyor. Bu karaların belki de en acayip olanı akşam saatlerinde geldi ve Twitter'a "tweet okuma limiti" getirildi.

Musk, attığı ilk tweet'te, Twitter'dan aşırı derecede veri alınmasını önlemek amacıyla her kullanıcıya tweet görüntüleme limiti getirildiğini duyurdu. İlk duyuruda mavi tikli, onaylanmış kullanıcıların günde 6.000 tweet, onaylanmamış eski hesapların günde 600 tweet ve onaylanmamış yeni hesapların günde 300 tweet okuyabileceği söyleniyordu.

111-dfbk.jpg

Hemen ardından Musk, limitlerin güncellendiğini yazdı. Buna göre limitler, sırasıyla günde 8000, 800 ve 400 olarak güncellendi.

222-t1p1.jpg

Bu da yetmemiş olacak ki Musk, dakikalar sonra bu limitleri de değiştirdi. Musk'ın son kararına göre tweet limitleri, sırasıyla 10.000, 1.000 ve 500 olarak tekrar güncellendi.

333-ios2.jpg

Doğal olarak yeni limit uygulaması, her ne kadar geçici önlem olarak lanse edilse de, kullanıcıların tepkisini çekti. Bu arada bir parodi Musk hesabı, Musk'ın ağzından "bu limiti getirmemin nedeni hepimizin Twitter bağımlı olması ve dışarıya çıkmaya ihtiyacımız olmasıydı. Dünta için iyi bir şey yapıyorum" cümlelerini yazdı. İlginç bir şekilde gerçek Musk, bu tweet'e de re-tweet'ledi.

444-s8vs.jpg

Bazı kullanıcılar bu limitten etkilenmemiş gibi görünürken, bazı kullanıcılar ise limitlerinin dolduğuna dair uyarılar aldıklarını bildirmeye başladı bile. Limit uygulamasından vazgeçilmesi için yoğun bir talep olduğu rahatlıkla görülebiliyor. Ama Elon Musk'ın bu talepleri dinleyip dinlemeyeceğini kestirmek tabii ki kolay değil.

Oturum açmayana Twitter yok

Tüm garipliklerin bu kadarla sınırlı kaldığını düşünüyorsanız, Elon Musk'ı hiç tanımıyorsunuz demektir. Limit uygulamasından hemen önce Musk, farklı bir karar daha almış ve oturum açmayanların tweet'lere erişemeyeceğini söylemişti.

Oturum açmadan Twitter'a göz atmak isteyenler, artık bir oturum açma uyarısı ile karşılaşacak. Eğer oturum açmak istemezseniz, Twitter'ın ana sayfasına yönlendirileceksiniz.

twitter-2-czzf.jpg

Bu değişikliğin neden yapıldığı belli değil. Ancak şirket, reklamları hedefleyebilmek ve platforma yapılan ziyaretlerden para kazanabilmek için insanları kaydolmaya zorluyor olabilir. Twitter şanslıysa, bu yeni kayıtlardan bazılarını ödeme yapan Twitter Blue müşterilerine de dönüştürebilir.

Geçtiğimiz ay Twitter, deneyimli bir satış şefi olan Linda Yaccarino'nun şirketin başına geçeceğini duyurdu. Bu haberin ardından bir reklam şirketi olan GroupM, Musk'ın her gün platformda yaptığı açıklamalar nedeniyle Twitter'ı markalar için "yüksek riskli" olarak nitelendiren açıklamasını geri çekti.

Elon Musk, 2022'nin sonunda bir süre Twitter için o kadar toksik hale geldi ki, rakibi olan açık kaynaklı platform Mastodon, üçüncü taraf sunuculardaki kayıtlarda büyük bir artış olduğunu bildirmişti. Bu yeni kararlar sonrasında neler yaşanacağını ise birlikte göreceğiz...

Son Haberler