Elon Musk, Twitter kurucusu Jack Dorsey'e dava açtı!

Elon Musk, Twitter kurucusu Jack Dorsey'e dava açtı!
Milyarder iş insanı Elon Musk, Twitter kurucusu ve eski CEO'su olan Jack Dorsey'i mahkemede konuşmaya davet etti. Dorsey, 44 milyar dolarlık satın alım anlaşması için açıklama yapacak.

SpaceX ve Tesla CEO'su Elon Musk bir süredir Twitter platformu ile ilgileniyor. Popüler sosyal medya ağını satın almak için mücadele veren ünlü iş insanı, sürekli olarak bu konuyla gündeme gelmeye devam ediyor. 44 milyar dolarlık satın alma anlaşmasını bozmaya karar veren girişimci, bu konudaki yasal savaşın önüne geçmek için var gücüyle çalışıyor. Musk'ın hukuk ekibi de sürece dahil olarak Twitter kurucusu ve platformun eski CEO'su olan Jack Dorsey'e dava açtı.

Jack Dorsey mahkemede savunma yapacak

Elon Musk ve hukuk ekibi, Jack Dorsey'in sürece ilişkin şeffaf bir tavır sunmasını talep ediyor. Mahkemede Dorsey'e sorulacak sorular arasında Twitter'daki botlar ve spam hesapların, şirketin iş ve operasyonları üzerindeki etkisi sorulacak.

elon-musk-twitter-kurucusu-jack-dorseye-dava-acti-1.jpg

Twitter kurucusu Jack Dorsey geçtiğimiz yılın Kasım ayında şirketin CEO koltuğundan istifa ettiğini açıklamıştı. Bunun üzerine koltuğunu Parag Agrawal'a devir etti. Dorsey'in Elon Musk ile yakın bir ilişkisi olduğu biliniyor. Twitter'ı satın alma sürecinde Dorsey, Musk'a olan desteğini defalarca kez göstermişti. Hatta bu satın alımın sosyal medya ağının kurtuluşu için en iyi çözüm olduğunu savunmuştu. Dolayısıyla mahkeme sürecinde de Dorsey'den Musk'a yeniden destek geleceği tahmin ediliyor.

Elon Musk, Twitter'ın şeffaf olmadığını düşünüyor

Twitter geçtiğimiz aylarda Elon Musk tarafından önerilen 44 milyar dolarlık satın alma teklifini kabul etmişti. İşler yolunda giderken ve anlaşmanın iki taraf içinde de sağlandığı düşünülürken, Musk'tan dikkat çekici bir geri adım geldi. Milyarder iş insanı, Twitter'ın yeteri kadar şeffaf bir politika çizmediğini savunarak bot hesaplar üzerindeki verilerin net olmadığını öne sürdü. Bunun üzerine firmayı satın almaktan vazgeçti.

elon-musk-twitter-kurucusu-jack-dorseye-dava-acti-2.jpg

Elon Musk şu anda Twitter platformunun müşteri tabanının ne kadarının spam ve robot hesaplardan oluştuğunu araştırmaya devam ediyor. Şirketin bu konuda dürüst bir tutum sergilemediğini belirtiyor. Twitter ise söz konusu anlaşmayı yasal yollar ile kapatmaya mücadele ediyor. Geçtiğimiz ay yayınlanan ikinci çeyrek kazanç raporuna göre Twitter, önceki çeyrekte bekleyen satın alma için 33 milyon dolar para harcadığını açıkladı.

Elon Musk, Twitter'a 127 sayfalık belge hazırlayarak dava açtı. Davanın seyri ise birçok kişi tarafından merakla takip ediliyor.

Son Haberler