Elon Musk, Wikipedia'yı topa tuttu! Kurucusundan cevap gecikmedi

Elon Musk, Wikipedia'yı topa tuttu! Kurucusundan cevap gecikmedi
Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, son Twitter paylaşımında Wikipedia platformu ile ilgili oldukça çarpıcı eleştirilerde bulundu. İnternet sitesini artık nesnel olmamakla suçlayan ünlü girişimci, dikkatleri üzerine çekti. Bu açıklamalardan kısa bir süre sonra Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales, Musk'ın eleştirilerine cevap verdi.

200 milyar dolardan fazla servetiyle dünyanın en zengin insanı unvanını elinde bulunduran Elon Musk, işleri dışında birçok farklı konuyla da gündeme geliyor. 51 yaşındaki milyarder, son zamanlarda Twitter ile arasında yaşananlar nedeniyle tüm dünyanın dilindeydi. Musk, bunlar dışında sosyal medya kullanımı ile ilgili de birçok eleştiri alıyordu.

Google kurucusunun eşiyle ilişkiye girdiği iddialarıyla gündeme geldikten sonra hakkında çıkan haberler sert tepki gösteren ünlü iş insanı, geçtiğimiz günlerde yine Twitter üzerinden bir paylaşımda bulundu. Musk, bu paylaşımında popüler internet ansiklopedisi Wikipedia’yı hedef aldı.

Elon Musk, Wikipedia'yı nesnelliğini kaybetmekle suçladı

Tesla ve SpaceX CEO’su, Twitter üzerinden yapılan ve ‘Wikipedia artık bir silah’ ifadelerinin yer aldığı başka bir kullanıcının paylaşımına yanıt vererek platformu eleştirdi. Musk, ünlü internet ansiklopedisinin kurucu ortaklarından olan Jimmy Wales’i etiketleyerek ‘Wikipedia nesnelliğini kaybediyor” ifadelerini kullandı.

elon.jpg

Konunun detaylarına girelim. ABD, geçtiğimiz günlerde gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) ikinci çeyrekte 0,9 düştüğünü paylaştı. Bu veriler, ilk çeyrekte 1,6’lık bir düşüş yaşanmasının ardından geldi. Bir ülkenin ürettiği tüm ürünleri ölçen GSYİH'nın iki veya daha fazla çeyrek yıllık periyotta düşmesi de o ülkenin ‘resesyon’a girdiğini gösteriyor. Ancak Biden yönetimi, yaptıkları açıklamada bu terimi kullanmaktan kaçınıyor ve ülkenin doğru yolda olduğunu söylüyor.

İşte bu açıklamaların ardından Wikipedia, sitesindeki ‘resesyon’ sayfasının düzenleme özelliğini engelleme kararı aldı. Bu karar, ABD’nin açıklamalarından sonra ziyaretçilerin ‘resesyon’ hakkındaki bilgileri içeren sayfada bir ‘düzenleme’ savaşına girmesi nedeniyle alındı.

Hatta bir kullanıcı, resesyonun standart tanımına yapılan referansları kaldırmak için sayfada düzenleme bile yaptı ve bu terim için küresel fikir birliğinin olmadığını ekledi. Wikipedia da bunların ardından sayfayı yalnızca onaylanmış hesapların düzenleyebileceği ‘yarı koruma’ moduna aldı. Elon Musk da yaşananlar nedeniyle Wikipedia’yı eleştirdi.

Wikipedia kurucusundan cevap geldi

Wikipedia’nın kurucu ortaklarından olan Jimmy Wales, Musk’ın bu tweetine cevap verdi. 55 yaşındaki internet girişimcisi, Elon Musk’a sitedeki ‘resesyon’ sayfası hakkında yeni ziyaretçilere bilgi veren kısmın linkini attı ve “Elon, lütfen bir dakikanı ayırıp şunu oku” ifadelerini kullandı.

Wales, bunun yanı sıra Elon Musk’a sert bir şekilde tepki de verdi. Ünlü girişimci, “Çok fazla Twitter saçmalığı okumak seni aptallaştırıyor. Gerçek bir tartışma istiyorsan önümüzdeki hafta beni ara” ifadelerini kullanarak Musk’a tepkisini gösterdi.

Son Haberler