Elon Musk'tan OpenAI'ya tepki: Hani Kâr Amacı Gütmüyordu!

Elon Musk'tan OpenAI'ya tepki: Hani Kâr Amacı Gütmüyordu!
Elon Musk, aynı zamanda kurucusu da olduğu son dönemlerin en popüler yapay zeka şirketlerinden OpenAI'yi eleştiride bulunarak, kâr amacı gütmeden kurulan bir oluşumun nasıl bugün olduğu hale geldiğini sorguladı.

Teknoloji dünyasının son dönemlerde en çok konuştuğu şirketlerden bir tanesi, geçtiğimiz günlerde GPT-4'ü tanıtan OpenAI. ChatGPT ve DALL-E gibi tüm dünyada popüler hale gelen yapay zeka araçlarını geliştiren şirket, kelimenin tam anlamıyla kısa sürede devrim yarattı. Hal böyle olunca herkesin gözü kulağı OpenAI'nin üzerinde.

OpenAI ile ilgilenen isimlerden bir tanesi de Elon Musk. Zira Musk, OpenAI'nın kurucularından bir tanesi. Geçmişte OpenAI'ye 100 milyon dolar kadar bağış da yapan milyarder iş insanı, aslında OpenAI'nin bugünlere gelmesini sağlayan başlıca isimlerden bir tanesi. Ancak OpenAI'nin geldiği son nokta, şu sıralar Elon Musk'ı ciddi anlamda rahatsız ediyor gibi görünüyor. Peki neden?

Kâr amacı gütmeden nasıl bu hale geldi?

OpenAI ilk kurulduğunda kâr amacı gütmeyen bir oluşumdu. Elon Musk ile kurucu ortağı Sam Altman, "yapay zekadan kaynaklı varoluşsal risk endişeleri" nedeniyle bu oluşumu kurduklarını ve kâr amacı gütmediklerini açıklamışlardı. Ayrıca OpenAI, ilk kurulduğu dönemlerde insanlığa fayda sağlayacak yapay zeka teknolojileri geliştirmeyi amaçlıyordu. İşte Elon Musk, tam da bunlardan kaynaklı olarak OpenAI'ye sert çıkmaya başladı.

Twitter'da OpenAI ile ilgili bir paylaşım yapan Musk, OpenAI'nin kâr amacı gütmeme vizyonunu eleştirdi. Kafam karışık diyen Musk, OpenAI'ın mevcut yapısının yasal olup olmadığını da sorguladı. Elon Musk'ın Twitter'daki paylaşımı şöyleydi:

"100 milyon dolar kadar bağışta bulunduğum kâr amacı gütmeyen bir kuruluşun, nasıl 30 milyar dolarlık kâr amaçlı bir piyasaya dönüştüğü konusunda kafam karışık. Bu yasalsa neden herkes yapmıyor?"

OpenAI için işler 2019'da değişti

OpenAI, 2019 yılına kadar çalışmalarını olağan şekilde sürdürdü. 2019 yılında ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, OpenAI'ye 1 milyar dolar yatırım yaptığını açıkladı. İşte bu yatırım, OpenAI'yi kâr amacı güden bir şirket haline getirdi. Üstelik OpenAI, her gün biraz daha büyümeye devam ediyor...

Son Haberler