Elon Musk'tan yeni şirket! OpenAI'a rakip olarak geliyor

Elon Musk'tan yeni şirket! OpenAI'a rakip olarak geliyor
Twitter’ın, SpaceX’in ve Tesla’nın CEO’su olan Elon Musk, X.Al isimli yeni bir yapay zeka şirketi kurarak, OpenAI'a rakip olmaya hazırlanıyor.

Elon Musk, yapay zekâ alanında yeni bir şirket kurduğunu duyurdu. Adı X.AI olan ve ABD'nin Nevada eyaletinde kurulan şirketin amacı ve ürünleri henüz bilinmiyor ancak Musk'ın yapay zekâ konusunda büyük vizyonları olduğu biliniyor.

Dolayısıyla buradan yola çıkarak kendisinin OpenAI'ın ortalığı kasıp kavuran yapay zekâ sohbet botu ChatGPT'yle rekabet etmek istediği düşünülüyor. Bildiğiniz gibi son zamanlarda Microsoft, Bing ile böyle bir atılımda bulunmuştu ve Google'ın da benzer çalışmaları vardı. Peki Elon Musk'ın X.AI'ı hakkında ne biliyoruz?

X.AI Şirketi, Mart 2023'te kuruldu ve tek yöneticisi de Musk

X.AI şirketi, The Wall Street Journal'ın ilk olarak haber yaptığı bir eyalet dosyasına göre, Mart 2023'te Nevada'da kuruldu. Dosyada, şirketin tek yöneticisinin Elon Musk olduğu ve sekreterinin de Musk'ın aile ofisinin yöneticisi olan Jared Birchall olduğu belirtiliyor. Şirketin ne tür bir yapay zekâ ürünü veya hizmeti sunacağı henüz açıklanmadı ancak Musk'ın daha önce binlerce ekran kartı satın aldığı ve yeni bir üretken yapay zekâ ürünü üzerinde çalıştığı söyleniyordu.

Elon Musk, yapay zekâ alanında hem bir vizyoner hem de bir eleştirmen olarak tanınıyor. 2015 yılında, yapay zekanın insanlığa faydalı olmasını sağlamak amacıyla OpenAI'ın kurucularından biri olmuştu ancak 2018 yılında organizasyondan ayrıldı. OpenAI, son aylarda ChatGPT ve GPT-4 gibi teknolojilerle büyük ilgi gördü ve Microsoft ve Google gibi şirketlerin yapay zekâ araçlarını daha derinlemesine ürünlerine entegre etmesine yol açtı. Musk ise OpenAI'ı eleştirerek, yapay zekanın insanlığa zarar verebileceğini ve devasa yapay zekâ deneylerine ara verilmesi gerektiğini savundu.

Bildiğimiz kadarıyla X.AI Şirketi Ne Yapacak?

X.AI şirketi hakkında henüz çok az şey biliniyor ancak Musk'ın yapay zekâ vizyonunu yansıtacağı tahmin ediliyor. Musk, daha önce Twitter'da "her şey uygulaması" olarak tanımladığı "X" adlı bir uygulama fikrinden bahsetmişti. Bu uygulama, kullanıcıların her türlü ihtiyacını karşılayabilecek bir yapay zekâ asistanı olabilir.

Ayrıca, Musk'ın yeni şirketi X Corp. adını Twitter hesabına da eklediği görülüyor. Bu da X.AI şirketinin X Corp. ile bağlantılı olabileceğini düşündürüyor.

Elon Musk'ın hangi amaca hizmet eden bir yapay zekâ tasarladığını henüz bilmiyoruz ancak kızgınlaşan yapay zekâ piyasasında Musk'ın büyük bir etki yaratma potansiyelinin olduğunu söyleyebiliriz.

Son Haberler