Epic Foundation Hindistan'da çip üretecek

Epic Foundation Hindistan'da çip üretecek
Odisha, çip ve elektronik tasarımı ve üretimi için Epic Foundation ile ortak oldu. İlk işbirliği, eğitim ve sağlık sektörlerinde artan cihaz ihtiyacını karşılamak üzere bir tablet bilgisayar üretimine odaklanacak

Odisha hükümeti ve Epic Vakfı, eyalette çip ve elektronik ürünlerin tasarlanması ve üretilmesi için bir mutabakat zaptı imzaladı. İlk işbirliği, eğitim ve sağlık sektörlerinde artan cihaz ihtiyacını karşılamak üzere bir tablet bilgisayar üretimine odaklanacak. Bunu iç ve dış mekan Wi-Fi erişim noktaları, akıllı kameralar, akıllı sayaçlar ve mobil ve elektrikli araç şarj cihazlarının üretimi izleyecek.

Ortaklığın daha büyük hedefi, çip ve elektroniğe yönelik yerel, ulusal ve küresel talebi karşılamak için tasarım, üretim, dağıtım ve hizmet şirketlerinden oluşan bir ekosistem yaratmaktır.

Nisan ayında HCL kurucuları Ajai Chowdhry ve Arjun Malhotra ile yarı iletken endüstrisinde deneyimli Satya Gupta tarafından kurulan EPIC, Hindistan'ın tasarım ve üretim yeteneklerini geliştirmek ve ölçeklendirmek için endüstri, hükümet ve akademi ile birlikte çalışan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Ayrıca Delhi hükümeti ve Madras ve Kanpur'daki Hindistan Teknoloji Enstitüsü (IIT) ile de mutabakat anlaşmaları imzaladı.

"Odisha'yı her zaman elektronik ve yarı iletken endüstrisinde başarılı olma potansiyeli yüksek bir eyalet olarak öngördük. Ortak çabalarımızın destekleyici tasarım altyapısının oluşturulmasında, istihdam yaratılmasında ve eyalet içinde yüksek etkili ürünlerin üretilmesinde etkili olabileceğine gerçekten inanıyoruz" dedi.

EPIC Vakfı ayrıca Odisha Beceri Geliştirme Kurumu ile birlikte çalışarak yerel halka, özellikle de kadınlara ve imkanları kısıtlı topluluklara elektronik ürünlerin üretimi, onarımı ve servisi konusunda eğitim verecek.

EPIC Vakfı CEO'su Satya Gupta, "Eyalette elektronik ürün tasarımı ve üretimi sadece son teknoloji ürünler geliştirmeyi ve az gelişmiş toplum ve farklı engelli vatandaşlar da dahil olmak üzere herkes için eşit erişim sağlamayı amaçlamıyor, aynı zamanda sosyal güçlenmede de önemli bir rol oynayacak" dedi.

Başta akıllı telefonlar ve TV'ler olmak üzere birçok elektronik şirketi Çin'e olan bağımlılığı azaltmak için Hindistan'daki üretimlerini arttırıyor. Hindistan'dan elektronik ihracatı için vergi teşvikleri sağlayan üretim bağlantılı teşvikler (PLI) gibi hükümet programları da birçok şirketi yerel üretim kurmaya teşvik etti.

Son Haberler