Ericsson ve Apple patent sorununu lisans anlaşmasıyla çözdü

Ericsson ve Apple patent sorununu lisans anlaşmasıyla çözdü
İsveçli telekom ekipmanı üreticisi, çok yıllı anlaşmanın patentli hücresel standart temel teknolojiler için küresel çapraz lisanslamayı içerdiğini ve diğer bazı patent haklarını verdiğini söyledi.

Ericsson, Apple ile küresel bir patent lisans anlaşması imzaladığını ve iPhone'larda 5G kablosuz patentlerinin kullanımı için telif ödemeleri konusundaki tartışmayı sona erdirdiğini söyledi.

Yapılan açıklamada, "Anlaşma, taraflar arasında devam eden patentle ilgili tüm yasal anlaşmazlıkları sona erdiriyor" denildi.

Anlaşma, Ericsson'un Ocak ayında ABD'li iPhone üreticisine karşı ikinci bir patent ihlali davası açmasının ardından geldi.

Her iki şirket de, ilk olarak 2015 yılında imzalanan telekom patentleri için yedi yıllık bir lisans sözleşmesinin yenilenmesi konusunda müzakerelerin başarısız olması nedeniyle ABD'de birbirlerine dava açmıştı.

Ericsson ilk olarak Ekim 2021'de Apple'ın telif oranlarını uygunsuz bir şekilde düşürmeye çalıştığını iddia ederek dava açmıştı. Ardından iPhone üreticisi Aralık 2021'de bir dava açarak İsveçli şirketi patentleri yenilemek için "zor kullanma taktikleri" kullanmakla suçladı.

Ericsson Cuma günü yaptığı açıklamada, dördüncü çeyrek fikri mülkiyet hakları (IPR) lisanslama gelirlerinin, anlaşmanın etkileri ve devam eden IPR gelirleri dahil olmak üzere 5,5 milyar-5,0 milyar İsveç kronu (530,3 milyon-578,5 milyon dolar) olacağını tahmin etti.

Son Haberler