Etihad Havayolları chat uygulaması üzerinden bilet satışı yapacak

Etihad Havayolları chat uygulaması üzerinden bilet satışı yapacak
Etihad Havayolları, sohbet uygulaması BOTIM'de yapay zeka kullanarak rezervasyon yapılmasına izin vermek için anlaşma imzaladı

Abu Dabi'nin devlet havayolu şirketi Etihad Havayolları, Salı günü teknoloji firması Astra Tech ile müşterilerin sohbet uygulaması BOTIM'de yapay zeka kullanarak uçuş rezervasyonu yapmalarına olanak tanıyan bir anlaşma imzaladı. Bölgede çoğunlukla internet protokolü üzerinden ses (VoIP) uygulaması olarak bilinen BOTIM, Pazartesi günü "ultra uygulama" olarak yeniden lanse edildi.

Astra Tech, Abu Dabi'nin devlet havayolu şirketi Etihad Airways'in Salı günü teknoloji firması Astra Tech ile müşterilerin sohbet uygulaması BOTIM'de yapay zeka kullanarak uçuş rezervasyonu yapmalarına olanak tanıyan bir anlaşma imzaladığını söyledi.

Etihad ve Astra Tech arasındaki anlaşma kapsamında, havayolu şirketinin müşterileri sadece ihtiyaç duydukları hizmetin temel ayrıntılarını yazarak uçuş rezervasyonu yapabilecek ve teknoloji daha sonra rezervasyonu kendisi tamamlayacak.

Astra Tech, GPT'nin Arapça dilinde çalışan ilk GPT olduğunu söyledi. Ayrıca İngilizce olarak da mevcut.

Astra Tech, "Astra Tech tarafından geliştirilen BOTIM GPT modülü sayesinde, uçuşlar ve seyahatle ilgili diğer hizmetler Botim uygulamasına entegre edilerek müşterilerin Etihad uçuşları için rezervasyon yapmaları için uygun ve yenilikçi bir yol sunuyor" dedi.

Astra Tech'in kurucusu ve BOTIM CEO'su Abdallah Abu Sheikh geçen ay Reuters'a yaptığı açıklamada, Astra Tech'in BOTIM'i geçen yıl yaklaşık 12 yatırımcıdan açıklanmayan bir meblağ karşılığında satın aldığını söyledi.

Sheikh, en büyük yatırımcılarından birinin de Abu Dabi'li yapay zeka firması G42 olduğunu ve bu firmanın başkanlığını, ülke başkanının kardeşi ve BAE'nin ulusal güvenlik danışmanı olan ve geniş bir iş imparatorluğunu yöneten Şeyh Tahnoon bin Zayed al-Nahyan'ın yaptığını söyledi.

"Yakında açıklayacağımızı umduğumuz birkaç stratejik yatırımcımız daha var" diyen Şeyh, bunların arasında bölgeden "stratejik" kurumların yanı sıra bir ya da iki uluslararası kurumun da bulunduğunu sözlerine ekledi.

Son Haberler