FBI internette en çok kullanılan dolandırıcılık yöntemlerini açıkladı

FBI internette en çok kullanılan dolandırıcılık yöntemlerini açıkladı
FBI tarafından yayınlanan yeni bir rapor, internet üzerinde en çok kullanılan dolandırıcılık yöntemlerini verilerle ve tüm detaylarıyla açıkladı. İşte kesinlikle dikkat etmeniz gereken dolandırıcılık yöntemleri.

Birçok durumda milyarlarca dolar geri kazanılamayacak şekilde kaybedilirken, çevrimiçi dolandırıcılık tuzakları her geçen yıl daha da yaygınlaşıyor. Yeni bir FBI raporuna göre, fidye yazılımı saldırıları, spam aramalar, kısa mesajlar ve e-postalar hızla artmaya devam ediyor ve geçtiğimiz yıl yalnızca ABD'de 10 milyar dolardan fazla kayba neden oldu.

Dolandırıcılar her yaştan insanı hedef alsa da, daha yaşlı grupların daha fazla etkilendiği görülüyor ve FBI'ın internet suçları raporu, 60 yaşın üzerindeki kişilerin 724 milyon doların üzerinde bildirilen kayıpla en büyük grubu oluşturduğunu gösteriyor.

Rapor, 2021'e kıyasla 2022'de şikayet sayısında yüzde beş azalma olduğunu, ancak mali kaybın çok daha fazla olduğunu ve bir yılda 6,9 milyar dolardan 10,2 milyar doların üzerine çıktığını gösterdi.

Peki en çok kullanılan internet dolandırıcılığı yöntemleri nelerdir? FBI bu konuyu aşağıdaki maddelerle ele almaktadır:

1. FİDYE DOLANDIRICILIĞI

Geçen yıl 2,385 fidye yazılımı şikayeti yapıldı, ancak FBI tespit edilmeyen veya bildirilmeyen çok daha fazla olay olduğuna inanıyor. Geçen ayki Royal Mail dolandırıcılığında olduğu gibi, dolandırıcılar öncelikle bir bilgisayardaki verilere erişim sağlıyor. Daha sonra dolandırıcılar belli bir miktar fidye talep ederek, ödenmediği takdirde verileri rehin alacaklarını ya da kamuya açıklayacaklarını belirtiyorlar. Royal Mail olayında talep edilen fidye 80 milyon dolardı.

Fidye yazılımı saldırıları geçen yıl toplam 34,3 milyon dolardan fazla zarara yol açtı ve FBI en önemli varyantların LockBit, ALPHV/BlackCat ve Hive olduğunu söylüyor.

2. ÇAĞRI MERKEZİ DOLANDIRICILIĞI

Çağrı merkezi dolandırıcılıkları çoğunlukla, çoğu çevrimiçi ortamda aktif olmayan yaşlıları etkilemektedir. Rapor, bu kurbanların neredeyse yarısının 60 yaşından büyük olduğunu ve toplam mali kayıpların %69'unu (724 milyon $) oluşturduğunu göstermektedir.

Raporda, 50 ila 59 yaş arasındaki bireylerin yalnızca %9'unu oluşturduğu ve 20'li, 30'lu, 40'lı ve 50'li yaş gruplarının her birinin mağdurların %5'ini veya daha azını oluşturduğu belirtiliyor.

Geçen yıl yaklaşık 22.000 şikâyet bildirilmiş ve rapor bunun 2,7 milyar dolardan fazla mali kayıpla sonuçlandığını göstermektedir.

3. E-POSTA DOLANDIRICILIĞI

Çalıştığınız şirketten bilinmeyen adreslerden gelen e-postaları açmamanız konusunda uyaran bir e-posta almış olabilirsiniz ve rapor bunun nedenini gösteriyor. Dolandırıcılar bu yöntemi, sadece e-postayı açarak veya bilinmeyen e-postadaki bağlantıya tıklayarak yetkisiz para transferleri yapmak için kullanabilir.

Dolandırıcılar bu yöntemi, ele geçirilmiş satıcı e-postaları, W-2 bilgi talepleri ve çoklu hediye kartı talepleri de dahil olmak üzere mümkün olan her şekilde kullanabilir.

Bu dolandırıcılıktan kaçınmak için e-posta adresini veya URL'yi dikkatle incelediğinizden emin olun. Sahte adresler genellikle fazladan veya eksik bir harf veya sayı içerir, bu nedenle ilk bakışta yasal bir adres gibi görünür. Ayrıca, ne yaparsanız yapın, spam e-posta veya kısa mesajda hesap bilgilerinizi doğrulamanızı isteyen bir bağlantıya tıklamayın. Bir aboneliğin doğrulama istediğini düşünüyorsanız, bağlantıya tıklamak yerine, normal yollarla aboneliğinizin bulunduğu hizmetteki hesap sayfanıza gidin ve bir doğrulama yapmanız gerekiyorsa, gerekli düzeltmeleri veya bildirimleri orada görmelisiniz.

4. YATIRIM DOLANDIRICILIĞI

Yatırım dolandırıcılıkları arasında kripto para dolandırıcılığı en kötüsü gibi görünüyor. Rapora göre, kripto ile ilgili dolandırıcılıklardan daha fazla insan etkilendi ve mali etki çok daha yüksek oldu. Toplam yatırım dolandırıcılığı 3,6 milyar dolar olurken, kripto dolandırıcılığı toplamın 2,5 milyar dolardan fazlasını oluşturdu.

2021'den 2022'ye kadar, genel yatırım dolandırıcılığındaki artış oldukça büyüktü ve bir yılda %127'lik bir artışa ulaşırken, kripto para birimi yatırım dolandırıcılığı aynı zaman diliminde %183 arttı.

5. DİĞER DOLANDIRICILIK YÖNTEMLERİ

Likidite Madenciliği: İnsanlar kripto cüzdanlarını sahte bir likidite madenciliği uygulamasına bağlar ve tüm fonları silinir.

Ele Geçirilmiş Sosyal Medya Hesapları: Dolandırıcılar kullanıcının sosyal medya hesabını ele geçirir ve kripto para kullanarak başka bir kullanıcıyla etkileşime girerek paralarını çalmadan önce yatırım yapmaya teşvik eder.

Emlak Dolandırıcılığı: Dolandırıcı bir emlakçı ile iletişime geçer ve nakit veya kripto para ile milyonlarca dolar değerinde mülk satın almayı teklif eder.

İstihdam dolandırıcılığı: Dolandırıcılık amaçlı bir iş ilanı çevrimiçi olarak yayınlanır, ancak başvuranlara bir pozisyon teklif edilmek yerine yatırım tavsiyesi sunulur. Bu, dolandırıcının kurbandan mümkün olduğunca çok para almasını sağlar.

Son Haberler