Flaş iddia: Apple, Netflix platformunu satın alacak!

Flaş iddia: Apple, Netflix platformunu satın alacak!
Apple CEO'su Tim Cook, mantıklı bulunduğu takdirde şirketin büyük bir firmayı satın alma girişiminde bulunacağını açıkladı. ABD'li teknoloji devinin yöneticisi şimdilik söz konusu satın alımla alakalı herhangi bir ipucu vermedi. Ancak bu açıklama, akıllara Apple'ın Netflix platformunu bünyesine katabileceğini düşündürmeye başladı. İşte detaylar...

1976 yılında kurulan Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Apple, piyasaya sürdüğü ürünleriyle alanının liderleri arasında yer alıyor. Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Apple, donanıma ek olarak farklı konularda da yatırımlar yapmasıyla biliniyor.

Şimdi de geçtiğimiz gün yılın ikinci çeyreğine ait mali raporunu yayınlayan ve rekor gelir bildiren şirket ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. CEO Tim Cook, kazanç raporu ile ilgili yatırımcılar ile yaptığı bir görüşmede, şirketin satın alımlar gerçekleştirme olasılığını dışlamadı. Bu da ‘Apple büyük bir satın alım mı planlıyor?’ sorusunu gündeme getirdi.

Tim Cook, Apple’ın mantıklı olursa büyük bir şirketi satın alabileceğini söylüyor

61 yaşındaki CEO Tim Cook’a yatırımcılar ile yaptığı görüşmede her yıl büyüyen hizmet pazarı ile ilgili sorular yöneltildi. Ayrıca, şirketin hizmetlerini daha da genişletmek için ‘dış ürünler’ satın almakla ilgilenip ilgilenmeyeceği de ünlü iş insanına soruldu. Cook, bu ihtimalin yaşanabileceğini belirtti; ancak bu tarz bir hamlenin, şirketin stratejik bir planı olmadan gerçekleşmeyeceği de açıkça vurguladı.

apple-netflix.jpg

Cook, Apple’ın stratejileri ile ilgili detaylı bir cevap vermese de şirketin potansiyel satın alımlar için piyasayı sürekli olarak takip ettiğini aktardı. Apple’ın, mantıklı olursa büyük bir şirketi satın almayı reddetmeyeceğini ifade eden CEO, en azından şu an için daha küçük şirketleri satın almaya ve Apple’a enerji katabilecek insanları işe almaya odaklandıklarını da sözlerine ekliyor.

Apple Netflix’i satın alabilir mi?

Yöneltilen sorunun, Apple’ın son zamanlarda ekonomik sıkıntılar yaşadığı görülen Netflix’i satın alıp almayı planlamadığı ile ilgili olduğu düşünülebilir. Birçok analist, Apple’ın Netflix’i satın alması gerektiğini düşünüyor. Bu tarz bir birleşmenin, her iki şirkete de yarar sağlayabileceği belirtiyor. Tabii ki bu satın alım için artık geç olduğunu söyleyenler de mevcut. Bilindiği üzere Apple, çok geniş bir kütüphaneye sahip olmasa da başarılı yapımları bünyesinde bulunduran yayın servisi AppleTV+’ı müşterilerine sunuyor.

Son olarak geçtiğimiz günlerde de Microsoft’un popüler sinema ve dizi platformunu satın alabileceğinin iddia edildiğini de belirtmeden geçmemek gerek. Teknoloji devlerinden bu tarz bir büyük satın alımın gelip gelmeyeceğini ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Son Haberler