Geleceğimiz risk altında: NASA, yükselen deniz seviyesinin son 30 yıllık bir animasyonunu paylaştı

Geleceğimiz risk altında: NASA, yükselen deniz seviyesinin son 30 yıllık bir animasyonunu paylaştı
NASA'nın yayınladığı yeni bir animasyon, 30 yıl içinde insanlığı tehdit eden önemli tehlikenin boyutlarını gözler önüne seriyor.

İklim değişikliği, buzulların erimesi ve artan deniz seviyesi yüksekliği. Dünya'yı gelecekte büyük tehlikeler bekliyor ve uzmanlar vatandaşları bu konuda uyarılarını sık sık yapıyor.

Deniz seviyesi son yıllarda önemli derecede yükselişe geçti. NASA ise, bunu gözler önüne serdiği son 30 yıllık küresel deniz seviyesi yüksekliğini gösteren bir animasyon yayınladı.

Deniz seviyesi işte böyle yükseldi

Chip'in aktardığına göre söz konusu animasyon, suyun pencerenin yüksekliğinin yaklaşık yarısına kadar çıkmasıyla başlıyor. Ancak aradan 30 yıl geçtiğinde su seviyesi oldukça yükselmiş oluyor. NASA, bu görev tarafından kaydedilen ölçümlerin tam olarak doğru olduğunu söylüyor. Seviye, 60 günlük değişken ortalamaya göre belirleniyor.

"Sea Level Through a Porthole" - new animation by @NASAViz at https://t.co/YADfJXlaq7

Learn more from @NASAClimate at https://t.co/kAiasdwZGl #ClimateChange pic.twitter.com/4X0c7ibKXa

— Zack Labe (@ZLabe) June 19, 2023

Öte yandan Küresel deniz seviyesi son 30 yılda yaklaşık sekiz santimetre çıktı. Bu her ne kadar çok fazla gibi görünmese de, deniz seviyeleri söz konusu olduğunda, suyun yükseldiği her santimetre kıyıdaki yerleşim alanlarını risk altına sokuyor. Bu animasyon, birçok kişiye biraz sıradan gelse de aslında düşünmesi oldukça korkutucu, özellikle de okyanusun derinliklerine doğru sürekli batan bir teknede olduğunuzu hayal ederseniz.

Devam etmekte olan iklim değişikliği krizinin, yükselen deniz seviyelerinin temelinde yattığına inanılmakta olup, bunun en belirgin nedeni milyarlarca yıldır donmuş halde bulunan antik buz kütlelerinin erimesi olarak görülmekte. Bu animasyonda deniz seviyesinin yükselişini görmekten daha da korkutucu olan şey ise, buzulların bir kısmının erimesi halinde deniz seviyesinin öngörülen 48 cm'e ulaşması durumunda nasıl görüneceğini düşünmek.

Son olarak otuz yıl uzun bir süre, hatta neredeyse bir ömür gibi görünebilir. Ancak bu süre ExxonMobil gibi şirketlerin fosil yakıt yakmanın gezegenimiz için ne kadar tehlikeli olduğunu bildikleri sürenin sadece üçte ikisi kadar. Dolayısıyla aynı süre içinde deniz seviyesinin sekiz santimetre yükseldiğini görmek, iklim değişikliğini yavaşlatmanın yollarını bulmanın gerekliliğini gerçekten ortaya koyuyor ve NASA'nın deniz seviyesi animasyonu, zamanımızın nasıl tükenmekte olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Son Haberler