Gençler arasındaki popüler platform Tumblr, kapanma tehlikesi altında

Gençler arasındaki popüler platform Tumblr, kapanma tehlikesi altında
Bir zamanlar gençlerin uğrak yeri olan Tumblr, şirketin verdiği müstehcen içerikleri kaldırma kararının ardından kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Bir zamanlar gençlerin uğrak yeri olan Tumblr, görünüşe göre ciddi şekilde zararda: Platformun CEO'su şirketin yılda 30 milyon dolar kaybettiğini iddia ediyor.

Gelen haberlere göre CEO Matt Mullenweg, COO Zandy Ring'in ev sahipliğinde düzenlenen ve 800 kullanıcının katıldığı soru-cevap oturumu sırasında ağzındaki baklayı çıkardı: Mullenweg'e göre platform, Instagram ve TikTok'a karşı verdiği mücadelede umutsuzca ayakta kalmaya çalışırken kazandığından 30 milyon dolar daha fazla harcıyor. Dahası platform, yeni kullanıcı da kazanamıyor.

"İnsanlar şu anda muazzam bir büyümeye sahip olduğumuz izlenimine kapılıyor ama aslında değiliz"

Bir zamanlar 1 milyar dolar değerinde olan sosyal ağda, işler bugünlerde kötü gidiyor gibi görünüyor. Şirketin COO'su Zandy Ring, soru-cevap oturumu sırasında "İnsanlar şu anda muazzam bir büyümeye sahip olduğumuz izlenimine kapılıyor ama aslında değiliz," derken, sorun aslında 2018'de yaşadığı krize dayanıyor.

Tumblr, 2010'ların başında gençler ve genç yetişkinler için popüler bir yerdi. Sonrasında sosyal platformların artması Tumblr'da işleri zorlaştırırken, 2018 yılına gelindiğinde şirketin müstehcen bulduğu içeriklerin kaldırılma kararına varmasıyla her şey bir anda tepetaklak oldu. Tumblr'ın bu kararı kullanıcıların platformdan kaçmasına neden oldu ve Tumblr'ın kullanıcı tabanında yaklaşık yüzde 30'luk düşüş yaşandı. Tumblr sonunda kararından bir nebze geri atmak zorunda kaldı ve geçtiğimiz sonbaharda web sitesinin çıplaklık barındıracağını ancak açık seks barındırmayacağını duyurdu. Görünüşe göre Tumblr'ı bu karar bile kurtarmaya yetmemiş.

Son Haberler