Goldman ve Apple arasındaki ortaklık genişliyor

Goldman ve Apple arasındaki ortaklık genişliyor
Apple Inc. yıllardır büyük ABD bankalarından müşterilerinin mevduat hesap bakiyelerini dijital cüzdanında görüntülemelerine izin vermelerini istiyordu. Bu kişiler, bankaların müşteri deneyimini Apple'a devretmekten ve sadece perde arkasındaki finansal tesisat haline gelmekten çekindikleri için büyük ölçüde reddetmişlerdi ama Goldman bunu hevesli oldu.

Tüketici bankacılığında görece yeni olan Wall Street devi, Apple ile birkaç yıl önce bir kredi kartıyla başlayan ortaklığını genişletti ve uzattı. Goldman, Apple kart sahipleri için yüksek getirili bir tasarruf hesabı üzerinde çalışıyor. Ayrıca Apple'ın "şimdi al, sonra öde" planları sunmasına olanak tanıyacak bazı arka uç hizmetleri de sağlayacak.

Ortaklık, Goldman'ın birkaç yıl önce büyük bir tantanayla başlattığı ancak henüz kâra geçemediği tüketici bankacılığına yönelik yenilenmiş yaklaşımını yansıtıyor. Banka, varlık yönetimi müşterilerine bankacılık hizmetleri sunmak ve Apple gibi şirketlerle ortaklıklar kurmak adına tam hizmetli bir tüketici bankası kurma planlarından vazgeçti.

Bankalar ve teknoloji şirketleri, bankacılık, ödeme ve yatırım hizmetleri sunan bir finansal süper uygulama oluşturmak için yıllardır hararetli bir yarış içinde. Şu anda Meta Platforms Inc. olarak bilinen Facebook, fütüristik bir kripto para ağı kurmakta başarısız oldu. Google geçen yıl dijital cüzdan kullanıcılarına çek hesabı sunma planından vazgeçti.

Bir pazar araştırma firması olan TECHnalysis Research'ün başkanı Bob O'Donnell, "İnsanların finans kurumlarıyla etkileşimlerini yeniden şekillendirmek için kesinlikle bir fırsat var" dedi. "Her şey telefonda yapılıyor, o halde neden finansal yönetim kısmı da telefonda yapılmasın?"

Apple, son derece popüler olan iPhone'unu ve Apple Pay hizmetini arkasına alarak bir adım öne çıkmaya çalışıyor. Buradaki fikir, insanların günlük pek çok finansal ihtiyacını tek bir yerden karşılayan bir teknoloji ekosistemi oluşturmak.

Son Haberler