Google Ad Manager Amerika'da 3 saat kapalı kaldı

Google Ad Manager Amerika'da 3 saat kapalı kaldı
Google Ad Manager kesintisi büyük web sitelerinde büyük reklam geliri kaybına mal oluyor

Konuyla ilgili bilgi sahibi iki kaynak, birçok büyük web sitesinin reklam satmak ve görüntülemek için güvendiği bir Google hizmetinin Perşembe günü yaklaşık üç saat boyunca kapalı kaldığını ve büyük haber yayıncılarının önemli tatil döneminde gelir kaybına uğradığını söyledi.

Google Perşembe akşamı attığı bir tweet'te "Google Ad Manager ile ilgili sorun çözüldü ve etkilenen kullanıcılar için reklam sunumu yeniden sağlandı" "Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz." dedi.

Kaynaklardan biri, New York Times, Washington Post, Wall Street Journal ve Los Angeles Times gibi haber sitelerinin sorundan etkilendiğini söyledi.

Bir başka kaynak ise büyük bir haber sitesinin kaybettiği gelirin saatte binlerce dolar olduğunu ve bunun reklamverenlerin tatil fırsatlarını tanıttığı önemli bir gelir dönemine denk geldiğini söyledi.

Kaynak, "Bu gerçek bir ekonomik kayıp" dedi.

New York Times, Washington Post, Wall Street Journal, Los Angeles Times ve Google yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Google geçmişte belirli hizmet sorunları için müşterilerine geri ödeme yapmıştı. Üçüncü bir kaynak, Perşembe günkü kesintinin dahili olarak, sorunlar için en yüksek öncelikli tanımlama olan "P0" olayı olarak kabul edildiğini ve bazı hizmetlerin yaklaşık iki saat sonra yeniden başlamaya başladığını söyledi.

Teksas ve diğer eyaletlerin teknoloji devine karşı sürdürdüğü antitröst davasına göre Ad Manager, yayıncıların web sitelerine yerleştirdikleri reklam sunma yazılımı için ABD pazarının yaklaşık yüzde 90'ına sahip.

Davada "Esasen her büyük web sitesi GAM kullanıyor (örneğin USA Today, ESPN, CBS, Time, Walmart ve Weather.com dahil)" deniyor.

Kaynaklar, rekabet eksikliğinin yayıncılara Google Ad Manager'a karşı çok az yedek seçenek bıraktığını ve ABD'deki ve başka yerlerdeki kanun yapıcıların Google'ın pazar gücünü engellemek için mevzuat arayışında olduğunu söyledi.

Google, çok sayıda rekabetle karşı karşıya olduğunu söyledi ve rekabete aykırı uygulamalarla ilgili iddiaları reddetti.

Kesinti sırasında reklamlar Google'ın YouTube gibi kendi hizmetlerinde görünmeye devam etti.

Son Haberler