Google Arama'ya yapay zeka desteği geldi

Google Arama'ya yapay zeka desteği geldi
Google, Arama sonuçları için üretken yapay zeka desteği kullanacağı iddialarını doğruladı. Gelen yapay destek nasıl bir etki yaratacak? İşte detaylar...

Google, I/O 2023 açılış konuşması sırasında, beklendiği gibi Arama hizmetine üretken yapay zeka özellikleri eklemeyi planladığını duyurdu. Bu özellikler, artık bekleme listesine girmeden kullanılabilen Bard sohbet robotu yapay zekasından farklı özellikler sunacak.

Google'ın blog gönderisi, yeni özelliklerin tüm kullanıcılara sunulmadan önce Arama Laboratuvarlarında test edileceği belirtiliyor. Yani henüz hizmete açık değil. Üretken AI'nin kullanılması, kullanıcıların daha eksiksiz arama istemleri yazmasına olanak tanıyacak.

Gönderide belirtilene göre "3 yaşından küçük çocukları ve köpeği olan bir aile için hangisi daha iyi, Bryce kanyonu mu yoksa Arches mı?" gibi bir soruyu ele alalım. Normalde, bu tek soruyu daha küçük sorulara bölebilir, mevcut bilgileri sıralayabilir ve parçaları kendiniz bir araya getirmeye çalışabilirsiniz. Üretken yapay zeka ile Arama, bu işlerin bir kısmını sizin yerinize yapabilir. Dikkate alınması gereken önemli bilgilerin yapay zeka destekli bir anlık görüntüsünü ve daha derine inmek için bağlantılar göreceksiniz." Bryce kanyonu ve Arches, ABD'de yer alan iki milli park.

Online alışverişlerde daha fazla ayrıntı

Yeni AI özellikleri, bir öğe için alışveriş yaparken de daha fazla ayrıntı görmenizi sağlayacak: "Bir ürün ararken, dikkate alınması gereken önemli faktörlerin ve amacınıza uyan ürünlerin bir anlık görüntüsünü göreceksiniz. İlgili, güncel incelemeler, derecelendirmeler, fiyatlar ve ürün resimlerini içeren ürün açıklamalarını da alacaksınız."

  • Google'ın katlanabilir telefonu Pixel Fold tanıtıldı: İşte özellikleri ve fiyatı
  • Google Pixel Tablet tanıtıldı; düşünülenden bile daha iyi çıktı

Google, başka bir blog gönderisinde, insanların başkalarının düşüncelerinden bir şeyler öğrenmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış Arama için yeni bir Perspektifler özelliğinden de bahsediyor: "Diyelim ki ülkenin başka bir yerine taşınıyorsunuz ve henüz orada yaşayan kimseyi tanımıyorsunuz. "Yeni bir şehirde nasıl arkadaş olunur" diye arama yapabilir ve video aracılığıyla anlatılan kişisel hikayeler veya bir forum dizisinde yorum yapanlardan alınan ipuçları gibi diğer kişilerin tavsiyelerini içeren bir sonuç sayfasını gösteren Perspektifler filtresine dokunabilirsiniz."

Son Haberler