Google tarih verdi: Kullanılmayan hesaplar siliniyor

Google tarih verdi: Kullanılmayan hesaplar siliniyor
Uzun süredir kullanılmayan kişisel hesapları silmeye başlayacağını belirten Google, bu konuda tarih verdi. Uzun süredir kullanmadığı hesapları olanlar dikkat!

Google, yakın gelecekte kullanılmayan kişisel hesapların bir kısmını temizleyecek. Şirket, hesaplarında oturum açmayan herkesi, bu hesapların yakında silinebileceği konusunda uyardı. Bu hesaplara bağlı olan tüm içerikler de kaybolacak.

Google, bir blog gönderisi aracılığıyla yaptığı açıklamada "Bu yılın sonlarından itibaren, bir Google Hesabı en az 2 yıldır kullanılmadıysa veya oturum açılmadıysa, Google Workspace (Gmail, Docs, Drive, Meet, Takvim), YouTube ve Google Fotoğraflar içindeki içerikler de dahil olmak üzere, hesabı ve içeriklerini silebiliriz" dedi.

Blog gönderisine göre hesapları silme kararı güvenlik endişelerinden kaynaklanıyor. Bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilebilecek eski parolalar ile açılabilecek kullanılmayan hesapların kötü amaçlara alet edilebileceği belirtiliyor. Ayrıca bu eski hesaplar, iki faktörlü kimlik doğrulama veya daha yakın zamanda sunulan yeni passkey gibi güvenlik özelliklerini kullanmamış olabilirler.

Google şunları söylüyor: "Şirket içi analizimiz, terk edilmiş hesapların 2 adımlı doğrulamaya sahip olma olasılığının aktif hesaplara göre en az 10 kat daha düşük olduğunu gösteriyor. Yani, bu hesaplar genellikle savunmasızdır ve bir hesap ele geçirildiğinde, kimlik hırsızlığından istenmeyen ve hatta spam gibi kötü amaçlı içerik aracına kadar her şey için kullanılabilir."

Kullanılmayan Google hesaplarının silinmesi, oluşturulmuş ancak hiç kullanılmayan hesaplardan başlayarak Aralık 2023'te başlayacak. Silinecek hesaplar üzerinde herhangi bir işlem yapılmadan önce hesap kullanıcılarına birden fazla bildirim gönderilecek. Bu karar, yalnızca kişisel hesapları etkileyecek. İş ve eğitim amaçlı Google Workpace hesapları bu karardan etkilenmeyecek.

Son Haberler