Google ve Meta çalışanlarımdaki korku şimdilik rafa kaldırıldı

Google ve Meta çalışanlarımdaki korku şimdilik rafa kaldırıldı
Google ve Meta için iddia edilen toplu işten çıkarma söylentileri yerini başka bir öneriye bıraktı

Google ve Meta gibi internet devleri, çalışanlarını işten çıkartmak konusunda genellikle çekingen davranmalarıyla bilinir. Ama içinde bulunduğumuz dönemde bunu yapmaları pek kolay olmayacak gibi görünüyor.

Teknoloji devlerinin çoğu, değişen derecelerde büyüme durgunluğu yaşıyor. Artan rekabet sıkı ekonomik koşullarla birleştiğinde, şirketlerin çalışanları işten çıkarması, bazı ciddi kısıtlamaları üstlenmeleri ve birçok çalışanı amaç ve hedefler doğrultusunda farklı departmanlara aktarması zorunlu bir hal alabiliyor.

Google ve Meta'nın, iş gücünün bir kısmını işten çıkaracaklarına dair söylentiler hız kazanırken, bu şirketlerin farklı bir yaklaşım benimsemesi söz konusu olabilir. Meta, sözleşmeleri feshetmek ve çalışanları işten çıkarmak yerine, dahili departmanlarını aktif olarak yeniden organize ediyor. The Wall Street Journal'ın haberine göre, bu kulağa güven verici gelse de, şirket, etkilenen çalışanlara şirket içindeki diğer rollere başvurmak için sınırlı bir süre sunuyor.

Üzerinde çalışacak aktif bir projesi olmayan çalışanlar aslında işsiz durumda, ancak resmi olarak işten çıkarılmış değiller. Bu durum, küçülmenin boyutunu tespit etmeyi zorlaştırıyor. Meta, önümüzdeki birkaç ay içinde işletme maliyetlerinin yaklaşık %10'unu kısmak istiyor. Şirket, çalışanların genel giderlerini azaltarak ve danışmanlık bütçelerini azaltarak harcamaları kısma hedefine ulaşabilir.

Google'ın ise, çok çeşitli bir portföyü olmasına rağmen, yakın gelecekte bazı önlem adımları atması bekleniyor. Şirket, bazı çalışanlarından şirkette kalmak istiyorlarsa yeni işlere başvurmalarını istedi. Etkilenen çalışanların aktif projelere katılmak için 90 günleri var.

Neredeyse her şirket önceliklerini yeniden düzenlemekten ve fonları gelecek vaat eden projelere yeniden tahsis ederken diğerlerini geciktirmekten veya rafa kaldırmaktan bahsediyor. Boyutlarına rağmen ne Google'ın ne de Meta'nın beklenen ekonomik durgunlukta çalışanlarını işten çıkartmak gibi bir niyeti yok gibi görünüyor.

Son Haberler