Google yakında o çileye de çözüm üretecek

Google yakında o çileye de çözüm üretecek
Teknoloji devi Google geçtiğimiz günlerde bir takım etkinlikler düzenlemiş ve burada yapay zeka ve daha birçok alanda yeni duyurular yapmıştı. Etkinlikte Google, doktorlar tarafından elle yazılan reçeteleri tanımlama ve deşifre etme yolları üzerinde çalıştığını da duyurdu.

Etkinlik sırasında bir Google yöneticisi tarafından tanıtılan bu uygulama, kullanıma sunulduğunda kullanıcıların reçetenin fotoğrafını çekmelerine ya da fotoğraf kütüphanelerinden yüklemelerine olanak tanıyacak. Görüntü daha sonra işlenecek ve reçetede belirtilen ilaçları gösterecek.

Şirketten yapılan açıklamada, "Tıbbi reçetelerde yazılanları tanımlamanın karmaşık süreci üzerinde, tıbbi sağlık uzmanları için yapay zeka kullanarak dijitalleştirmek için yardımcı bir model oluşturarak çalışmaya başladık" denildi.

Bu özellik şu anda bir araştırma prototipi ve henüz halka açık değil. Etkinlik sırasında bir Google yöneticisi tarafından gösterilen özellik, kullanıma sunulduğunda kullanıcıların reçetenin fotoğrafını çekmelerine ya da fotoğraf kütüphanelerinden yüklemelerine olanak tanıyacak. Görüntü daha sonra işlenecek ve reçetede belirtilen ilaçları gösterecek.

Şirketten yapılan açıklamada, "Bu, eczacılar gibi döngüdeki insanları güçlendirerek el yazısıyla yazılmış tıbbi belgelerin dijitalleştirilmesi için yardımcı bir teknoloji görevi görecek, ancak hiçbir karar yalnızca bu teknoloji tarafından sağlanan çıktıya dayalı olarak verilmeyecek" denildi.

Etkinlikte Google, Arama için bir Çoklu Arama özelliği getirmeyi planladığını da duyurdu. Bu özellik, kullanıcıların resim ya da ekran görüntüsü almalarına ve kolay arama için sorgularına metin eklemelerine olanak tanıyacak.

Yenilikler sadece bunlarla sınırlı değil artık kullanıcılar bir YouTube videosu içinde belirli anları arayabilecek ve bu özellik şu anda beta sürümüyle test ediliyor.

Son Haberler