Google'dan arama motorunu kişiselleştirecek hamle

Google'dan arama motorunu kişiselleştirecek hamle
Google, arama motorunu daha işlevli bir hale getirmek için son hızla çalışmalarına devam ederken, yapay zekayı da işin içine katarak daha kişisel bir arama olanağı sunmaya hazırlanıyor.

Teknoloji devi Google, küresel olarak gençlere hizmet vermeye odaklanarak arama motorunu daha "görsel, kişisel ve insani" hale getirmeyi planlıyor.

The Wall Street Journal'ın haberine göre şirket, arama sonuçlarını sunma şeklini, yapay zeka (AI) ile yapılan konuşmaları, daha kısa video ve sosyal medya paylaşımlarını içerecek şekilde değiştiriyor.

Değişiklikler, ChatGPT gibi yapay zeka botlarının ortaya çıkışı da dahil olmak üzere, insanların internette bilgiye erişim yollarındaki büyük değişimlere bir yanıt niteliğinde.

Belgelere göre Google, arama motorunu daha "görsel, kişisel ve insani" hale getirmeyi ve küresel olarak gençlere hizmet vermeye odaklanmayı planlıyor. Belgeler, değişimin bir parçası olarak daha fazla insan sesi eklemeyi ve içerik oluşturucuları web sitelerinde geçmişte yaptığı gibi desteklemeyi planladığını söylüyor.

Google'ın yıllık I/O geliştirici konferansına sayılı günler kaldı. Şirketin bu etkinlikte, kullanıcıların "Magi" kod adlı bir yapay zeka programıyla konuşmalar gerçekleştirmesine olanak tanıyan yeni özellikleri tanıtması bekleniyor.

WSJ'ye göre Alphabet'in Google'ı, geçen yıl 162 milyar ABD dolarından fazla gelir elde eden bir reklamcılık işine güç veren aramanın görünümü ve hissi üzerinde yıllardır çok az değişiklik yaptı. Ancak bu durum, yapay zekalı sohbet robotlarının ve TikTok gibi kısa video uygulamalarının hızlı yükselişiyle değişiyor ve her ikisi de genç kullanıcıların ilgisini çekiyor.

Şirketin bu yıl arama motorunda değişiklik yapma stratejisini özetleyen dahili referans belgelerine göre, Google genel olarak geleneksel web sonuçlarıyla kolayca yanıtlanamayan sorgulara yanıt vermeye daha fazla önem vermeyi planlıyor.

Son Haberler