Google'dan şaşırtan yenilik: ChatGPT benzeri özellik kapıda!

Google'dan şaşırtan yenilik: ChatGPT benzeri özellik kapıda!
Google CEO'su Sundar Pichai, ChatGPT'den aşağı kalmayacak bir açıklama yaparak, Google'ın arama motoruna ChatGPT benzeri özelliklere sahip olan yenilikler getireceklerini açıkladı.

ChatGPT ve Midjourney gibi araçların hızlı gelişimi beraberinde büyük bir endişeye de neden olmuş, hatta Elon Musk gibi isimler bir yapay zekâların geliştirilmesine bir süreliğine ara verilmesini istemişti. Fakat bu alanın devleri, gümbür gümbür ilerlemeyi sürdürüyor.

Microsoft'un en büyük destekçisi olduğu ve Bing'e entegre ettiği ChatGPT nedeniyle büyük bir rekabet içine giren Google, bugün büyük bir duyuru yaptı. Google CEO'su Sundar Pichai, GPT-4 benzeri dil modellerinin Google aramalarına entegre edileceğini açıkladı.

Google'ın dil modelleri, arama motoruna entegre edilecek:

The Wall Street Journal'a konuşan Pichai, yapay zekâ ile fırsat ortamının hiç olmadığı kadar büyük hale geldiğini ifade etti. Uzun süredir merak edilen sorunun cevabını da açıklamasının devamındaki şu cümleyle verdi:

Ne yazık ki bu entegrasyon için bir tarih veya zaman aralığı verilmedi.

Peki ChatGPT rakibi Bard neden daha yeni yayınlandı?

Aslında Sundar Pichai'nin bu açıklaması fazlasıyla tahmin edilen bir açıklamaydı. Bing'in ChatGPT entegrasyonu ile günlük 100 milyon kullanıcıya ulaşması, Google'ın günlük ziyaretlerinde de küçük bir düşüşe neden olmuştu. ChatGPT viral olduktan aylar sonra, mart ayında kendi yapay zekâ destekli sohbet botu Bard'ı kullanıma açmıştı.

Pichai, Bard'ın bugüne kadar neden kullanıma açılmadığı sorusunu ise şirketin o dönem halen doğru pazarı aradığını söyleyerek yanıtladı. Gelecekteki rekabet için de bugüne kadar Google'ın geliştirdiği iki yapay zekâya işaret etti: DeepMind ve Google Brain.

Bu cümlede yer alan "bunu belirli bir ölçekte birlikte yapmak mantıklı" ifadesi ise Google'ın azalan iş gücüne işaret ediyor. Şirket, ocak ayında 12 bin çalışanını, tüm çalışanlarının %6'lık bölümünü işten çıkarmıştı. O dönem gerekçe olarak "farklı bir ekonomik gerçeklikle karşılaşılması" sunulmuştu.

İşte bu farklı ekonomik gerçeklik, maliyetlerin artması idi. Özellikle yapay zekâ teknolojilerinin geliştirilmesi de çok yüksek maliyetli olduğundan Pichai, yıllardır geliştirilen iki yapay zekâyı birleştirebileceklerini, daha düşük maliyetle geliştireceklerini açıklamış oldu.

Google CEO'sunun gelecek yorumu:

Pichai, ChatGPT ve Bard gibi geniş çaplı yapay zekâlar yerine daha küçük çaplı yapay zekâ modellerinin zamanla daha yüksek değere sahip olacağını belirtti. Küçük çaplı modeller sayesinde şirketlerin kendi algoritmalarını tasarlayabileceğini ifade etti.

Son Haberler