GPT-4 makinelerin insanlar gibi düşünmesini sağlayacak mı?

GPT-4 makinelerin insanlar gibi düşünmesini sağlayacak mı?
OpenAI, merakla beklenen öğrenebilen ve kavrayabilen büyük dil modeli Generative Pre-Trained Transformer'ı (GPT-4) yayınladı. Bazıları GPT-4'ün makineleri duyarlı hale getireceğini ya da insan gibi düşündüreceğini öne sürdü. Peki bu doğru mu?

Yapay zeka (AI) için en gelişmiş dil modeli. Derin öğrenmenin vaftiz babası Geoffrey Hinton şöyle bir tweet attı: "Tırtıllar besinleri çıkarır ve daha sonra kelebeklere dönüştürür. İnsanlar milyarlarca anlayış külçesi çıkardı ve GPT-4 insanlığın kelebeği." GPT-4, GPT-3'ün (yalnızca metin) aksine hem metin hem de görüntüleri işleyebiliyor. Ayrıca ChatGPT'den de üstündür. "GPT-4 artık Stanford'a öğrenci olarak başvurabilir. Yapay zekanın muhakeme yeteneği ÇİZELGELERİN DIŞINDA...." diyor Nvidia'da yapay zeka bilimcisi olan Jim Fan. Ancak şimdilik GPT-4'e yalnızca ChatGPT Plus aboneleri erişebiliyor.

Önceki sürümlere göre nasıl bir puan aldı?

GPT-4, simüle edilmiş bir baro sınavını, sınava girenlerin en iyi %10'u civarında bir puanla geçti. GPT-3.5 (ChatGPT'yi oluşturmak için kullanılmıştı) en düşük %10'luk bir skor elde etti. Ayrıca daha güvenilir, yaratıcı ve çok daha incelikli talimatlarla başa çıkabiliyor. Gelişmiş muhakeme yeteneklerinde ChatGPT'yi geride bırakıyor. OpenAI'ye göre GPT-4, test edilen 26 dilin 24'ünde İngilizce'de GPT-3.5 ve diğer büyük dil modellerinden (Chinchilla, PaLM) daha iyi performans gösterdi. OpenAI, GPT-4'ün ayrıca GPT-3.5'e kıyasla izin verilmeyen içerik taleplerine yanıt verme olasılığının %82 daha düşük ve gerçeklere dayalı yanıtlar üretme olasılığının %40 daha yüksek olduğunu iddia ediyor.

GPT-4 halihazırda şirketler tarafından kullanılıyor mu?

Görme alanında faaliyet gösteren bir uygulama olan BeMyEyes, görme engelli ve az gören kullanıcıları için GPT-4 destekli bir "Sanal Gönüllü" geliştirdi. Morgan Stanley, varlık yönetimine yardımcı olmak için GPT-4'ü kullanıyor. Khan Academy, GPT-4'ü özelleştirilmiş bir öğretmen olarak kullandı. İzlanda GPT-4'ü İzlandaca dilbilgisi konusunda eğitiyor. Bir chatbot olan Kissan GPT, GPT-4 ile oyununu geliştirmeyi planlıyor.

Son Haberler