Güle güle ‘İ’: Intel, yıllar isim değişikliğine gitti: İşte işlemcilerin yeni adı!

Güle güle ‘İ’: Intel, yıllar isim değişikliğine gitti: İşte işlemcilerin yeni adı!
Yakın zamanda yeni işlemcilerini tanıtmaya hazırlanan Intel, bunun öncesinde isim değişikliğine gitti. İşte ‘İ’ işlemcilerinin yeni adı.

Markaların modellerinde veya diğer ürünlerinde yaptığı değişikliklere zaman zaman şahit olmuşsunuzdur. Xiaomi, Çin’deki modelleri için Mi ibaresini kaldırırken, Qualcomm Snapdragon Gen işlemcileriyle markayı yeniden tescillemişti.

Şimdi bu kervana çip üreticisi Intel de katıldı. Yakın zamanda yeni işlemcilerini tanıtmaya hazırlanan Intel, bunun öncesinde ‘İ’ işlemcilerinde isim değişikliğine gitti. Daha doğrusu ‘İ’ ibaresi artık tamamen Intel işlemcilerden kaldırıldı. Peki yerini ne aldı?

‘İ’ kalktı yerine ‘Ultra’ geldi

Bu yılın sonlarında yeni Meteor Lake mimarisini kullanan işlemcilerini tanıtmaya hazırlanan Intel, Core işlemcileri için artık ‘’Core i7’’ ibaresini kaldırıp bunun yerine ‘Ultra’ adını kullanacağını açıkladı.

1686796185-intel-core.jpg

Bu kapsamda bir sonraki işlemciler; Intel Core Ultra, Intel Core Ultra 5, Intel Core Ultra 7 ve Intel Core Ultra 9 olarak piyasaya sürülecek.

Intel’in bu isimlendirmede neden değişikliğe gittiği bilinmemekle birlikte, Apple’ın M işlemcilerinde kullandığı Ultra’yı tercih etmesi de kafalarda soru işaretlerine neden oldu.

Son Haberler