Hacker'ların pek bilinmeyen para kazanma yöntemleri

Hacker'ların pek bilinmeyen para kazanma yöntemleri
Bilgisayar korsanları gizemli bir gruptur. Çok fazla zarar verebileceklerini biliyoruz, ancak hayatlarını kazanmanın farklı yollarını herkes bilmiyor. Pek çok kişi bilgisayar korsanlarının yalnızca bilgi çalarak veya masum kurbanlardan yararlanarak para kazandığını varsayar, ancak aslında bundan çok daha fazlasını yapabilirler. İşte onların para kazanma yolları

Çoğu kişi, hacker'ların sadece bilgi çalarak veya savunmasız kurbanlardan faydalanarak para kazandıklarını düşünür. Ancak gerçekte çok daha fazla para kazanma yöntemleri vardır ve bunlar, bir kısmı tamamen yasal olmanın yanı sıra, bizlerin online hizmetleri daha güvenli bir şekilde kullanmamıza imkan tanır.

BEYAZ ŞAPKALI HACKER'LAR

Hacker denildiğinde akla ilk gelen sistemleri çökerten ve bilgileri çalan suçlular olsa da, iyi niyetli (veya beyaz şapkalı) hacker'lar olarak adlandırılan diğerleri de bulunur. Bu hacker'lar, bilgilerini ve yeteneklerini yasal bir şekilde para kazanmak için kullanır.

Doğru beceri ve bilgiye sahip bilgisayar korsanları, hizmetlerini güvenlik danışmanı olarak sunabilir. Bu uzmanlar, işletmelerin siber saldırıları belirlemesine ve önlemesine ve ayrıca hassas bilgileri koruyan güvenli ağlar oluşturmasına yardımcı olur.

Bu rolde, mevcut güvenlik önlemlerini analiz eder, bunları güçlendirmek için atılacak adımlar konusunda tavsiyelerde bulunur ve şirketin siber güvenlik duruşunu iyileştirmeye yardımcı olabilecek yeni teknolojiler önerirler. Ayrıca çalışanları potansiyel tehditleri nasıl belirleyecekleri ve uygun şekilde nasıl yanıt verecekleri konusunda eğitirler.

Güvenlik danışmanı olarak görev yapan hacker'lar, potansiyel failleri belirlemek için şüpheli faaliyetleri veya kötü amaçlı kodu analiz ettikleri adli tıp analizi de sağlayabilir. Bu, işletmelerin bir ihlalden kimin sorumlu olduğunu ve gelecekte benzer saldırıları nasıl önleyeceklerini belirlemelerine yardımcı olur.

Örneğin sızma testi uzmanları, güvenlik açıklarını ortaya çıkarma ve sistemleri zayıflıklar için test etme konusunda uzman olan etik korsanlardır. Kötü niyetli saldırganlarla aynı teknikleri kullanırlar, ancak odak noktası kuruluşların verilerini kullanmak yerine verilerini korumasına yardımcı olmaktır.

Penetrasyon test cihazları, gerçek dünyadaki saldırılara karşı savunmasız olup olmadıklarını belirlemek için bilgisayar sistemlerine ve ağlarına yapılan saldırıları simüle eder.

İyi bilgisayar korsanları, bilgisayar korsanlığı ve siber güvenlik hakkında konuşmalar veya sunumlar yaparak da gelir sağlayabilir. Konferanslarda ve etkinliklerde konuşma yapacak bilgi ve uzmanlığa sahipler ve ayrıca bu konular hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için eğitimler sunabilirler.

SİYAH ŞAPKALI HACKER'LAR

Daha sık duyduğumuz kötü niyetli (black hat - siyah şapkalı) hacker'ların ise yasa dışı bir şekilde para kazanmak için farklı yöntemleri bulunur. Bu bilgisayar korsanları, hassas verilere ve gizli bilgilere erişmek için çeşitli teknikler kullanabilir.

Kötü niyetli hacker'lar, çalınan verileri karanlık ağda veya karaborsada satarak para kazanabilir. Bu pazarlar, suçluların saldırıya uğramış sistemlerden veri alıp sattığı çevrimiçi platformlardır. Bilgisayar korsanları bunları şifreler, kredi kartı numaraları ve hatta kötü niyetli saldırılar yoluyla elde edilen gizli belgeler gibi ticaret verileri için kullanabilir.

Yasadışı bilgisayar korsanlarının parasal kazanç elde etmesinin en tehlikeli yollarından biri ise, şirketlere ve bireylere şantaj yapmaktır. Bu, bir bilgisayar korsanının hassas sistemlere veya verilere erişim kazanması ve ardından kuruluş bir fidye ödemediği takdirde bunları ifşa etmekle tehdit etmesi şeklinde gerçekleşebilir. Bu fidyeler, büyük miktarda paradan kripto para birimi gibi diğer ödeme türleri için taleplere kadar değişebilir. Bilgisayar korsanı, çalınan verileri herkese açık olarak yayınlayabilir ve hatta talep karşılanmazsa kuruluşun sistemlerine saldırabilir.

Bilgisayar korsanlarının yasa dışı olarak kar elde etmesinin bir başka yolu da kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımı oluşturmaktır. Kötü amaçlı yazılım, kullanıcının bilgisi veya izni olmadan sistemlere yüklenebilen bir yazılım türüdür. Daha sonra hassas bilgilere erişmek veya sistemlere kötü amaçlı kod bulaştırmak için kullanılabilir.

Fidye yazılımı, bir kurbanın bilgisayarındaki dosyaları şifrelemek ve ardından şifre çözme anahtarı karşılığında ödeme talep etmek için kullanılabilen bir kötü amaçlı yazılım türüdür. Kötü niyetli bilgisayar korsanları, kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımı oluşturarak kurbanlardan büyük meblağlar karşılığında şantaj yaparak para kazanabilir.

KRİPTO MADENCİLİĞİ İLE GELEN GÜÇ İHTİYACI

Kripto madenciliği, yasa dışı kar elde etmenin bir başka popüler yolu haline geldi. Kripto madenciliği, karmaşık matematiksel bulmacaları çözerek kripto para kazanmak için özel bilgisayar donanımı kullanmayı içeren bir süreçtir. Bu bulmacaların zorluğu arttıkça, başarılı bir şekilde kripto para madenciliği yapmak için daha fazla bilgi işlem gücü gerekir.

Bilgisayar korsanları, daha fazla bilgi işlem gücü elde etmek için diğer bilgisayarlara kötü amaçlı yazılım bulaştırır ve bunları, kullanıcıların izni olmadan Bitcoin ve diğer kripto para birimleri madenciliği yapmak için kullanır. Bu, cryptojacking olarak bilinir ve bilgisayar korsanlarının diğer kişilerin makinelerinde kripto para madenciliği yaparak para kazanmalarına olanak tanır.

Siber suçluların yasa dışı yollardan para kazanabilmelerinin bir başka yolu da, çevrimiçi olarak sahte ürün ve hizmetler oluşturup satmaktır. Bunlar, sahte mallardan hileli yatırım planlarına kadar değişebilir ve bunların tümü, masum kurbanları zor kazandıkları paralarından dolandırmak için kullanılabilir. Bu sahte ürün ve hizmetleri çevrimiçi yaratıp satarak çok az bir çabayla büyük miktarlarda para kazanabilirler.

Son Haberler