İddia büyük! Apple katlanabilir ekranlara geçiş yapabilir

İddia büyük! Apple katlanabilir ekranlara geçiş yapabilir
Yeni bir iddiaya göre, Apple katlanabilir ekranların büyülü dünyasına adım atmaya hazırlanıyor. Ama bu iPhone ile mümkün gibi görünmüyor.

Samsung'un katlanabilir ekrana sahip ilk cihazı olan Galaxy Fold'u piyasaya sürmesinden bu yana dört yıl geçti. Ancak geçen yıllara rağmen, Samsung'un akıllı telefon alanındaki en büyük rakibi olan Apple, henüz bu son teknoloji pazar segmentine katılmadı. Ama aynı Apple, yakında farklı bir alan için Samsung'un katlanabilir ekranlarının müşterisi haline gelebilir.

Ortaya çıkan bir haber, Apple'ın bir Samsung katlanabilir ekran müşterisi olacağını iddia ediyor. Ancak Apple'ın bu ekran teknolojisine sahip ilk cihazının bir iPhone olmama ihtimali yüksek.

İsimsiz endüstri kaynaklarından alıntı yapan Business Korea'nın bildirdiğine göre, Apple şu anda katlanabilir ekranlı bir MacBook piyasaya sürme beklentisiyle katlanabilir ekran tedarikçileriyle görüşmeler yapıyor. Apple'ın ilk katlanabilir dizüstü bilgisayarını 2025 gibi erken bir tarihte tanıtmayı ve ürünü 2026'da piyasaya sürmeyi planladığı söyleniyor.

Apple'ın birkaç katlanabilir ekran üreticisiyle görüşmelerde bulunduğu iddia ediliyor. İddia edilen bu isimlerin arasında en güçlü görüneni ise Samsung Display. Apple'ın Samsung Display tarafından üretilen katlanabilir bir MacBook piyasaya sürmesi, katlanabilirlerin popülaritesini neredeyse kesinlikle artıracaktır ve muhtemelen katlanabilir akıllı telefonları da etkileyecek bu popülerlik artışının yanı sıra, Samsung'un ekran kolu da etkisini genişletecek, gelirini arttıracak ve hatta daha fazla güvenilirlik kazanacaktır.

Samsung Display'in 2025 ve 2026'da seri üretim hedefiyle büyük ekran katlanabilir OLED panellere 4,1 trilyon won (3,1 milyar dolar) aktarmaya karar verdiği de konuşuluyor. Bu hamle, görünüşe göre Apple'ın önümüzdeki birkaç yıl içinde katlanabilir ekranla donatılmış bir MacBook geliştireceği fikrine güvenilirlik katıyor.

Ancak, var olan düzeni değiştirebilecek teknolojiler söz konusu olduğunda, Apple prototip oluşturma ve tasarım aşamalarına uzun bir zaman ayırarak bu süreçte yıllarını geçiriyor. Şirketin henüz katlanabilir bir iPhone üretmiş olmamasından dolayı da, katlanabilir bir dizüstü bilgisayar geliştirdiğine dair söylentiler çok iddialı görünebilir.

Son Haberler