Instagram, NFT özelliğini Türkiye'de kullanıma açıyor

Instagram, NFT özelliğini Türkiye'de kullanıma açıyor
Popüler sosyal medya platformu Instagram çok yakında NFT desteğini Türkiye pazarına açacak. Platforma yüklenen veya satılan NFT'lerden şirket herhangi bir komisyon kesmeyecek.

Meta şirketinin kurucusu ve CEO'su olan Mark Zuckerberg bugün önemli bir açıklamada bulundu. Tecrübeli girişimci, Instagram uygulaması için NFT desteğinin çok yakında uluslararası kullanıma açılacağını paylaştı. Platformda konuya ilişkin yapılan ilk testler Mayıs ayında başlamıştı. Test kapsamında ise yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde yer alan bir grup kullanıcı bulunmaktaydı. Ancak şirket, yakında bu özelliği Afrika, Asya - Pasifik, Orta Doğu ve Amerika'ya getirecek. 100'ün üzerinde ülkede bulunan kullanıcılar ve işletme hesapları, NFT desteğine ulaşabilecek.

Instagram, NFT desteğini Türkiye'ye getiriyor

Instagram NFT özelliği sayesinde kullanıcılarına birçok renkli ayrıcalık tanıyacak. Öncelikle bu hizmetten faydalanmak için hesabınıza bir dijital cüzdan bağlamanız gerekecek. Sonrasında ise NFT'leri dilediğiniz gibi paylaşıp tıpkı OpenSea'deki gibi koleksiyonlar oluşturmanıza imkan tanınacak. Söz konusu NFT'ler ana sayfada gönderi olarak ya da hikaye ve mesajlar aracılığıyla karşımıza çıkacak.

Instagram aracılığıyla NFT pazarına giriş yapmayı düşünüyorsanız, şu anda platform birçok üçüncü taraf cüzdanı destekliyor. Rainbow, MetaMask, Trust Wallet ve Coinbase Wallet gibi seçenekler kullanıcıların karşısına çıkarken; aynı zamanda bunların arasında çok yakında Dapper Wallet da eklenecek. Uygulamada desteklenen blok zincireler içerisinde ise Ethereum, Polygon ve Flow yer alıyor.

instagram-nft-ozelligini-turkiyede-kullanima-aciyor-2.jpeg

OpenSea, Binance NFT Pazarı ve benzeri platformlara rakip olacak Instagram, bu konuda öne çıkmak için herhangi bir dijital koleksiyon ürünü gönderme ya da paylaşma işlemlerinden herhangi bir ücret talep etmeyecek.

Sosyal medya devleri NFT pazarını kucaklıyor

Son dönemlerde hızla yükselen NFT pazarı, sosyal medya devlerinin dikkatinden kaçmıyor. Geçtiğimiz haftalarda yine Meta şirketine bağlı olan Facebook platformunda, seçkin bir grup içerik üreticisine NFT'leri test etme imkanı sunuldu. Bu yılın başlarında Twitter, ücretli aboneleri için sunduğu özellikler arasında NFT profil resimleri desteğini dahil etti.

YouTube CEO'su Susan Wojcicki ise platformdaki yaratıcı kullanıcıların para kazanmasına destek olmak adına NFT'ler de dahil olmak üzere çeşitli web3 teknolojilerini destekleyeceklerini bildirdi. Son olarak Reddit de yakın bir zaman önce kullanıcıların sabit bir ücret karşılığında blockchain tabanlı profil resimleri satın almalarına imkan tanıyan bir özellik getirdi.

Son Haberler