Instagram, TikTok'a dönüyor! Dikey fotoğraf özelliği yolda

Instagram, TikTok'a dönüyor! Dikey fotoğraf özelliği yolda
Popüler sosyal medya platformu Instagram, TikTok tarzı dikey fotoğraf özelliğini başlatıyor. Adam Mosseri, yeni özelliğin önümüzdeki haftalarda yayınlanacağını duyurdu.

Popüler sosyal medya platformu Instagram her geçen gün kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Başlangıçta yalnızca basit bir fotoğraf paylaşma uygulaması olarak karşımıza çıkan servis, hızla büyüyerek fonksiyonlarını genişletmeye başladı. Özellikle de rakiplerinden kopyaladığı özelliklerle insanları kendisine çekerek günümüzdeki haline ulaştı.

Hikaye özelliğini Snapchat uygulamasından kopyalayan Instagram, aynı zamanda kısa video odaklı Reels hizmetini de TikTok platformundan esinlenerek oluşturdu. Anlaşılan o ki Çinli teknoloji devi ByteDance'in TikTok'u, Instagram'ı etkilemeye halen daha devam ediyor. TikTok'taki dikey akış sisteminden etkilenen servis, Reels'lerle bunu kendi bünyesine dahil etse de şimdi daha yaygın bir hale getirmeyi amaçlıyor. İşte ortaya çıkan son detaylar...

Instagram dikey fotoğraflar ile TikTok'a benzeyecek

Instagram platformunun lideri konumunda yer alan Adam Mosseri, her hafta yaptığı soru - cevap etkinlikleri ile dikkat topluyor. Burada genellikle platformun bünyesine katacağı yeniliklerden bahseden yönetici, son etkinlikte de önemli ipuçları verdi. Açıklanan bilgilere göre, tıpkı TikTok uygulamasında olduğu gibi, 9:16 en boy oranı ile dikey fotoğraf paylaşmanın mümkün olacağını açıkladı. Önümüzdeki haftalarda söz konusu yeniliğin test edilmeye başlanacağını bildirdi.

instagram-tiktoka-donuyor-dikey-fotograf-ozelligi-yolda-2.jpeg

Adam Mosseri, "Instagram'da dikey video paylaşmanız mümkün. Ancak dikey fotoğraf yayınlayamazsınız. Bu yüzden eşitliği sağlamaya karar verdik," dedi. Dolayısıyla yakında gelecek güncelleme ile birlikte uygulamada yer alan fotoğraflar, telefon ekranını tam olarak dolduracak bir şekilde karşımıza çıkacak.

Kullanıcılardan gelen tepkiler sonucu geri adım!

Kısa bir süre önce Instagram'a gelen güncelleme ile birlikte ana sayfada karşımıza çıkan tüm fotoğraflar, ekranı tamamen dolduracak şekilde görünüyordu. Bu yenilikle yine TikTok'tan ilham alan platform, ne yazık ki yaptığı denemelerden başarılı bir sonuç alamadı. Kullanıcılar şirkete karşı tepkilerini dile getirmeye başladı ve uygulamayı protesto etti. Bunun üzerine popüler sosyal ağ, hatasını kabul etti ve yaptığı değişiklikleri geri çekti.

Yapılan araştırmalara göre kısa bir süreliğine yayınlanan Instagram'ın yeni arayüzü, kullanıcıların platformda harcadığı süreyi de önemli ölçüde azalttı. Bunun üzerine şirket, tüm fotoğrafları ekrana doldurmak yerine, yalnızca dikey olarak paylaşılan görüntülerde bunu uygulamayı tercih etti.

Son Haberler