Intel, 16 çekirdekli yeni çipi Meteor Lake'i tanıttı

Intel, 16 çekirdekli yeni çipi Meteor Lake'i tanıttı
Intel, Computex'te bir Meteor Lake prototipi paylaşarak, yeni çipi hakkında önemli bilgiler verdi. Yeni çip, 16 çekirdek ve 22 iş parçacığına sahip olacağı belli olurken, ilerleyen süreçte de piyasaya çıkması bekleniyor.

Intel'in kod adı Meteor Lake olan bir sonraki CPU mimarisinin resmi olarak piyasaya sürülmesi uzun zamandır bekleniyor. Ve şimdi Intel, Computex'te medya mensuplarına bir Meteor Lake çip prototipi gösterdi.

Prototipte Intel Meteor Lake üzerinde entegre bir VPU (Görüntü İşleme Birimi) görünüyor. Bunun yapay zeka uygulamalarına ve özelliklerine yardımcı olması bekleniyor. Gösterilen demo örneklerinden biri, dahili VPU kullanılan işlemlerin Advanced Blue işlemesiyle yapılanlardan daha iyi olduğunu ve aynı zamanda enerji tüketiminin beşte birini kullandığını gösterdi.

mtl-ai-deck-for-may-2023-press-brie-p90n.jpg

Meteor Lake VPU'nun başka bir demosunda, metni görüntüye dönüştüren Stabil Diffusion AI programı kullanıldı. VPU ile kullanılması, VPU'suz kullanılmasına göre resmin daha hızlı işlendiğini kanıtladı.

Computex demosunda kullanılan çip, 16 çekirdek ve 22 iş parçacığına sahipti. Ancak, ilk Meteor Lake çiplerinin satışına başlandığında bu şekilde olacağı henüz doğrulanmış değil. Bu, Intel'e göre önümüzdeki yazın ilerleyen dönemlerinde gerçekleşmesi planlanan bir durum. Daha fazla bilginin ise Ağustos veya Eylül ayında açıklanması bekleniyor.

mtl-ai-deck-for-may-2023-press-brie-y0ub.jpg

Intel ayrıca Meteor Lake çipinin içinde yer alan gömülü GPU hakkında da konuştu. Bu, Intel'in Arc grafik çipinin bir versiyonu olacak ve DX12 Ultimate, ray tracing ve XeSS gibi özellikleri desteklemesi bekleniyor. Henüz bu entegre GPU'nun performansı hakkında herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Bu nedenle ray tracing desteği olsa bile, bu alanda ayrık GPU'larla rekabet edemeyebilir.

Son Haberler