iPhone kullanıcıları dikkat! Instagram sizi takip ediyor

iPhone kullanıcıları dikkat! Instagram sizi takip ediyor
Meta çatısı altında faaliyet gösteren Instagram ve Facebook platformları skandal bir olay ile gündeme geldi. İki mobil uygulamanın iOS versiyonunda ciddi bir güvenlik açığı tespit edildi. Bu açık sayesinde Meta'nın iPhone kullanıcılarını sürekli olarak takip ettiği ortaya çıktı.

Meta'ya ait olan ve dünyanın en popüler sosyal medya ağları arasında yer alan Facebook ve Instagram, büyük bir skandal ile karşı karşıya gibi görünüyor. Felix Krause isimli bir yazılımcı tarafından yapılan analizlere göre Instagram ve Facebook'un iOS'taki mobil uygulamaları, kullanıcıların gezinti verilerini kimsenin haberi olmadan izleyebiliyor.

Facebook ve Instagram'ın iOS sürümü, uygulamaya entegre edilmiş bir internet tarayıcısı kullanıyor. Kullanıcılar, bu platformlardaki bağlantılara tıkladıkları zaman da bu tarayıcıyı kullanıyorlar. İşin skandal boyutu da tam olarak bu tarayıcıda gizli. Krause, "Meta Pixel" adlı bir izleme JavaScript kodunun tarayıcı içerisinde gömülü olduğunu tespit etti. Bu kod, Meta'nın kullanıcı veya girilen web sitesinin izni olmadan kullanıcının takip edilmesine yol açıyordu.

iphone-kullanicilari-dikkat-instagram-sizi-takip-ediyor-2.jpeg

Dokunduğunuz butona kadar yaptığınız her şey takip ediliyor!

Yapılan incelemelere göre Instagram ve Facebook'un iOS sürümünde yer alan tarayıcı, kullanıcının yaptığı her şeyi takip ediyor. Bu bağlamda; dokunulan butonlar, seçilen metinler, harici kaynaklarda tıklanan bağlantılar, alınan ekran görüntüleri, girilen adresler, şifreler, kredi kartı verileri ve otomatik doldurulan formlar gibi aklınıza gelebilecek her şey, Meta tarafından hiçbir kısıtlama olmadan izlenebiliyordu.

iphone-kullanicilari-dikkat-instagram-sizi-takip-ediyor.png

Felix Krause tarafından ortaya atılan iddiaların çok ciddi olduğunu söylemek gerek. Eğer yapılan analiz doğruysa, Meta'nın kullanıcı verisini "çaldığını" söyleyebiliriz. Bu durum, dünyanın her yerinde bir suç. Ayrıca Apple'ın gizlilik politikalarına da aykırı. Yani Instagram ve Facebook uygulamalarının App Store'dan kaldırılması gerekiyor. Bu mesele, önümüzdeki günlerin bir numaralı gündem maddesi olacak gibi görünüyor.

Son Haberler