İşten çıkarmalarda en büyük darbeyi Microsoft donanım sektörü alacak

İşten çıkarmalarda en büyük darbeyi Microsoft donanım sektörü alacak
The Verge'ün haberine göre, teknoloji devinin önümüzdeki hafta Windows ve cihaz segmentlerinde büyük gelir düşüşleri açıklaması bekleniyor. Bunun bir neticesi olarakta büyük işten çıkarmalar kapıda

Microsoft'un işten çıkarmaları, "donanım portföyüne değişiklikler" getirdiği için özellikle Xbox oyun konsolları, PC aksesuarları, Surface dizüstü bilgisayarlar, AR HoloLens kulaklıklar ve daha fazlası gibi donanım dikeyini etkileyecek.

Ekim ayında Microsoft, kazanç raporu sırasında HoloLens, Surface ve PC aksesuarlarından elde edilen gelirleri "cihaz gelirleri" olarak bir araya getirdi. Surface gelirinin yüzde 2 oranında arttığını gördü.

Ancak Microsoft, bir sonraki kazançlarında "cihaz gelirlerinde yüzde 30 civarında" büyük bir düşüş görülebileceği konusunda uyardı.

Microsoft Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Satya Nadella, 10.000 çalışanı etkileyen bir işten çıkarmayı duyururken, şirketin "kıdem tazminatı maliyetleri, donanım portföyümüzdeki değişiklikler ve çalışma alanlarımızda daha yüksek yoğunluk oluştururken kira konsolidasyonunun maliyeti ile ilgili olarak 2. çeyrekte 1,2 milyar dolarlık bir ücret aldığını" söyledi.

Microsoft ayrıca 2023 mali yılı 2. çeyrek kazanç sonuçları için Windows OEM gelirlerinde yüzde 30'un üzerinde bir düşüş öngördü.

Microsoft, HoloLens dikeyinin dışında Surface serisinde de değişiklikler yapmayı düşünüyor olabilir.

Rapora göre, Microsoft'un çift ekranlı Surface Duo 3 planlarını da rafa kaldırdığı söyleniyor.

Raporda, "Yazılım üreticisinin bunun yerine gerçekten katlanabilir bir tasarıma geçtiği ve hatta daha geleneksel slab akıllı telefon tasarımlarını deniyor olabileceği bildiriliyor" denildi.

Son Haberler