Kimdi o iPhone hayali kuran? Öğrencilere vergisiz telefon için detaylar belli oldu!

Kimdi o iPhone hayali kuran? Öğrencilere vergisiz telefon için detaylar belli oldu!
Üniversite öğrencilerinin bir defaya mahsus vergisiz cep telefonu almasına yönelik çalışmalar devam ederken, konuyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'ndan açıklama geldi. Hangi telefonlar vergisiz alınabilecek? İşte detaylar...

Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, üniversitelilerin ÖTV'siz ve KDV'siz cep telefonunu nasıl alacağını ilişkin ilk detayları Hürriyet'e anlattı.

Uraloğlu gençlere vergisiz cep telefonuna ilişkin şu bilgileri verdi: ÖTV ve KDV'siz cep telefonundan, üniversite öğrencilerinin tamamı gelirlerine bakılmaksızın, yüksek okulda okuyanlar dahil, 7 milyon öğrenci yararlanacak. Aylık 10 GB bedava internetle birlikte başlayacak. Vergisiz telefon tüm model ve markaları kapsamayacak. Türkiye'de üretilen telefonları kapsayacak ve bunlar için de bir üst sınır olacak.

HANGİ MARKALAR VAR?

Türkiye'de üretenler içinde Samsung, General Mobile var, Huawei, Apple yok. Vergi alınmaması telefonların fiyatlarını yarı yarıya ucuzlatacak. 10 GB bedava internet için 3 operatörden teklifleri aldık, kamuya maliyeti yıllık birkaç milyar TL olacak. Kişinin hattıyla telefonunun mutlaka belli süre uyumlu olması gerekecek yani en az 2 yıl başkası kullanamayacak, başkasına satılamayacak. Bunun takibini biz BTK aracılığıyla yapacağız.

Son Haberler