Markalar Auto Expo 2023'te metaverse platformlarını sergiledi

Markalar Auto Expo 2023'te metaverse platformlarını sergiledi
Sönük geçen 2022'nin ardından, metaverse projeleri Auto Expo 2023'te büyük bir patlama ile geri döndü. Çarşamba günü Maruti Suzuki, Hyundai Motor ve MG Motor gibi şirketler metaverse deneyimlerini sergilediler

Maruti, Temmuz 2022'deki Nexa-verse ve Aralık ayındaki Arena-verse'den sonra kullanıcıları için bir metaverse ortamı oluşturmaya yönelik üçüncü girişimi olan Expoverse'i duyurdu. Hindistan'ın en büyük otomobil üreticisinin ilk iki metaverse deneyimi sanal otomobil renk ve konfigürasyon simülatörlerine benziyordu ve showroomlarında kullanıma sunulmuştu.

Expoverse, 1.100 Maruti Suzuki bayisinde sanal gerçeklik başlıklarıyla kullanılabilirken, kullanıcıların şirketin metaverse deneyimine bir web tarayıcısı üzerinden erişmesine olanak tanıyan bir bağlantı üzerinden de erişilebilir olacak.

Pazar payına göre Hindistan'ın ikinci büyük otomobil şirketi olan Güney Kore merkezli Hyundai Motor, 2023 Auto Expo'da kendi metaverse deneyimini sergiledi. Nike ve Gucci gibi markalar tarafından da kullanılan oyunlaştırma platformu Roblox ile ortaklaşa inşa edilen Hyundai'nin 2023 Auto Expo'daki sanal yorumu 5 Ocak'ta duyuruldu ve Eylül 2021'de duyurulan Roblox'ta paylaşılan Hyundai Mobility Adventure sanal alanının devamı niteliğinde.

MG Motor, metaverse ortam platformu Metadome ile ortaklaşa inşa edilen bir platform olan MGverse'i başlattı. Expo, MG'nin metaverse deneyiminin bir parçası olsa da, şirketin genel deneyimi sanal bir test sürüşü, iç ve dış konfigüratörler ve MGverse platformu aracılığıyla kullanıcıların ilgilerini satışa dönüştürme olasılığını içeriyor.

"Metadome ile birlikte çalıştık ve metaverse deneyimini yaratmak için Unreal Engine kullandık. MG Motor India'nın işletme müdürü Gaurav Gupta, "Platformun bize ticareti yönlendirmek için çok fazla kapsamı var, çünkü bir müşterinin platformdaki yolculuğu önemli ölçüde daha ilgi çekici" dedi.

Metaverse deneyimler etrafındaki vızıltı soğumuş olsa da, şirketin uzun süredir platform üzerinde çalıştığını da sözlerine ekledi. "MG ZS elektrikli aracına bakarsanız, Hindistan'ın tüm EV pazarında 2.000'den az araç varken 2017'de çalışmaya başladık. Bu girişime segmentte erken bir hamle olarak bakıyoruz ve teknolojiler ilerledikçe nasıl çalıştığını görmek için üzerinde çalışmaya devam edeceğiz."

Gupta, MG Motor'un platformu oluşturmak için yaptığı yatırım miktarını açıklamadı.

Metaverse deneyimleri 2022'nin ilk yarısına kadar istikrarlı bir büyüme gösterdi, ancak ekonomik belirsizlikler metaverse deneyimleri oluşturmak gibi isteğe bağlı harcamalarda düşüşe neden oldu.

Yerli metaverse platformu Partynite'ın CEO'su Rajat Ojha, şirketin "2022'nin başına göre 100 kattan fazla daha yüksek dolar geliri gördüğünü, ancak müşterilerden gelen yeni sorguların 5 kat düştüğünü" söyledi. "Bu yıl yalnızca belirli ve uzun vadeli metaverse projeleri olan müşterilerin bu projeleri takip etmek istediği bir trend oldu. Bu durum daha az yeni proje almamıza yol açtı, ancak bu projelerin bilet büyüklüğü eskisinden önemli ölçüde daha büyük."

Ojha, son dört çeyrekte şirketin ABD merkezli otomobil üreticisi Dodge'un yanı sıra "önde gelen bir küresel banka ve dört büyük danışmanlıktan biri" ile anlaşmalar imzaladığını söyledi.

"Otomobil şirketlerinden ilgi var ve onlar için metaverse deneyimler oluşturmak üzere birçok markayla görüşüyoruz. Bu yıldan itibaren metaverse projelerinde ticaretin de daha büyük bir rol oynamasını bekleyebiliriz."

Danışmanlık şirketi Deloitte tarafından 12 Aralık'ta yayınlanan bir rapora göre perakende ve e-ticaret ile dayanıklı tüketim malları 2022 yılına kadar metaverse projelere ilgi gösteren sektörlerin başında geliyor.

Deloitte Hindistan ortağı Sreeram Ananthasayanam, metaverse'in benimsenmesine katkıda bulunacak temel faktörler arasında "kuruluşların dijital olgunluğu" ile ekonomik altyapı ve sosyal medya platformlarındaki etkileyiciler tarafından yönlendirilen büyüyen bir yaratıcı ekonomiye bağımlılığın yer aldığını söyledi.

Ananthasayanam, "Metaverse'in uygulama olanakları konusunda artan farkındalığa bağlı olarak, kuruluşların yeni, gelişen bir teknolojiden yararlanmak ve dijital yerli bir nesle hitap etmek için işlerini yeniden düzenlemeleri muhtemeldir" diye ekledi.

Ancak küresel olarak metaverse konusundaki heyecan geçen yıl Ekim ayında The Wall Street Journal tarafından yayınlanan bir raporda Meta'nın kendi metaverse hedeflerinin plana uygun gitmediğinin belirtilmesinin ardından azaldı.

WSJ, şirket içi belgelere atıfta bulunarak Meta'nın metaverse platformu Horizon Worlds'te geçen yıl Ekim ayına kadar en az 500.000 kullanıcıya sahip olmayı planladığını, ancak bu rakamın hedefin %60'ından fazla altında kalarak 200.000 civarında olduğunu bildirdi.

Rapor, işleri daha da kötüleştirmek için, platforma kaydolan kullanıcıların bile platforma bağlı kalmadığını ve ilk aylarından sonra ayrıldıklarını ve bunun da aktif kullanıcı sayısının çok düşük kalmasına neden olduğunu ekledi.

MG'den Gupta, zaman içinde şirketin bu metaverse deneyimini nasıl daha da geliştireceğine dair bir karar vermeden önce alanın nasıl ilerlediğini izleyeceğini söyledi. "Bu sadece bir girişime para yatırmak ve bu yatırımdan geri dönüş beklemekle ilgili değil. Metaverse büyümekte olan bir teknoloji, dolayısıyla tam olarak nasıl büyüyeceği ve bizim onu nasıl kullanacağımız ancak uzun vadede kendimizin çözeceği bir şey" diye ekledi.

Son Haberler