Meta CEO'su Mark Zuckerberg bir selfie için 10 milyar dolar ödedi!

Meta CEO'su Mark Zuckerberg bir selfie için 10 milyar dolar ödedi!
Meta şirketinin CEO koltuğunda oturan Mark Zuckerberg ilginç bir olayla gündeme geldi. Facebook lideri, şirketinin metaverse ekosistemi olan Horizon Worlds üzerinden yaptığı paylaşımla dikkatleri üzerine çekti. Zuckerberg'in yayınladığı selfie fotoğrafı için 10 milyar dolar harcandı.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, son yıllarda iyiden iyiye metaverse teknolojisine odaklanmış durumda. Ünlü iş insanı, bu işe o kadar takık ki şirketinin ismini bile Facebook'tan Meta olarak değiştirdi. Sanal bir dünya kurmak istediğini sık sık dile getiren Zuckerberg, bu teknolojinin gelişimi içinse 10 milyar doların üzerinde para harcadı. Peki harcadı da ne oldu?

Meta, 2022'nin başında yaptığı bir açıklama ile Horizon Worlds ismini verdiği metaverse ekosistemini kullanıma sundu. Zuckerberg'in iddiasına göre kullanıcılar, bu sanal dünyada kendi avatarlarını oluşturup, diledikleri her şeyi yapabilecekti. Şimdiyse Mark Zuckerberg'den dikkat çeken bir hamle geldi. Horizon Worlds'ten bir ekran görüntüsü paylaşan Zuckerberg, "İnsanların sürükleyici dünyaları keşfetmesini ve inşa etmesini dört gözle bekliyorum." dedi. Ancak yapılan paylaşım, açıkçası pek de tatmin edici değildi. Zira Horizon Worlds'ten gelen görüntü, oldukça basit ve anlamsızdı.

meta-ceosu-mark-zuckerberg-bir-selfie-icin-10-milyar-dolar-odedi-3.jpg

İşte Mark Zuckerberg'in paylaştığı o fotoğraf

Zuckerberg'in paylaştığı görüntüde, Eyfel Kulesi'nin bir tasvirini ve bir de katedral görüyoruz. Zuckerberg'in oluşturduğu avatar ise bu objelerin önünde ve selfie çekiyor. Ancak ortaya çıkan görüntü öylesine kalite ve detaydan yoksun ki 10 milyar doların tam olarak nereye harcandığını anlamak mümkün değil. Roblox ve Minecraft gibi oyunlar bile zaten bu deneyimi daha iyi haliyle yaşatabiliyor.

meta-ceosu-mark-zuckerberg-bir-selfie-icin-10-milyar-dolar-odedi.jpeg

Meta'nın metaverse ekosistemi Horizon Worlds'ün tamamlandığında neler sunacağı henüz net değil. Zuckerberg'e göre kullanıcılar, Horizon Worlds aracılığı ile isterlerse iş toplantıları gerçekleştirecek isterlerse de parti yapacaklar. Ancak mevcut pozisyon, Zuckerberg'in milyarlarca dolarlık platformunun bu imkanlar için pek de istenen düzeyde olmadığını gözler önüne seriyor.

Son Haberler