Meta fena patladı! 400 milyon dolara alırken 53 milyon dolara sattı

Meta fena patladı! 400 milyon dolara alırken 53 milyon dolara sattı
Meta, GIF hizmeti veren GIPHY'yi 400 milyon dolara satın alarak bünyesine kattı. Ancak şirket, milyonlarca dolara aldığı bu hizmeti, 53 milyon dolar gibi bir ücrete, çok büyük bir zararla satmak durumunda kaldı.

İngiliz Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA), GIPHY'nin Meta tarafından satın alınmasının sosyal medya platformları arasında rekabete engel olduğu gerekçesiyle soruşturma başlatmıştı. Soruşturma sonucunda ise, GIPHY'nin satılmasına karar verdi.

400 MİLYON DOLARDAN 53 MİLYON DOLARA

Meta üç yıl önce GIPHY'yi tam 400 milyon dolara satın almıştı. Şu an ise Shutterstock, GIPHY'yi sadece 53 milyon dolar karşılığında satın aldığını ve bu yıl için çok fazla gelir elde etmeyi beklemediğini açıkladı. Shutterstock, internette gördüğünüz birçok resmin haklarına sahip olan şirket.

Shutterstock'a göre, GIPHY'nin satın alınması, üretken yapay zeka ve metaveri stratejisini güçlendirmesine olanak sağlayacak. Üretken yapay zekayı kullanarak, Shutterstock müşterilerinin içeriklerini geliştirmek için erişebilecekleri görüntü sayısını büyük ölçüde artacak.

Shutterstock, GIPHY ile ilgili reklam planlarını çok detaylı bir şekilde açıklamadı. Fakat, GIPHY gibi devasa bir kütüphaneyi bünyesine katmış olması önemli bir gelişme. Artık reklam verenlere ve markalara GIF çıkartmaları sunabilecek.

Şirket artık daha fazla reklam verene ulaşacağı için, yüksek kazançlar da elde edebilir. Bakalım büyük bir kayıp yaşayan Meta'nın bir sonraki hamlesi ise ne olacak...

Son Haberler