Meta, Twitch alternatifi bir canlı yayın platformu geliştiriyor

Meta, Twitch alternatifi bir canlı yayın platformu geliştiriyor
Teknoloji devi Meta, Amazon'un Twitch uygulamasına rakip olacak yeni bir canlı yayın platformu için çalışıyor. Super adıyla karşımıza çıkacak servis şu anda kısıtlı bir grup tarafından test ediliyor.

Teknoloji devi Meta (eski adıyla Facebook) flaş bir haberle karşımıza çıktı. Şirket, Amazon'un Twitch adlı canlı yayın platformuna rakip olabilecek yeni bir servisi test etmeye başladı. Yakında kullanıcıların karşısına çıkacak olan hizmet, içerik üreticilerinin canlı yayınlarına ev sahipliği yapacak. Kullanıcılar, açtıkları yayınlardan gelir elde edip hayranları ile etkileşim haline girecek.

Yarım saatlik yayına 3 bin dolar ödeme!

Ortaya çıkan ilk bilgilere göre Meta şirketi içerik üreticilerini kendi bünyesine çekmek için büyük paralar sunuyor. Firmanın yalnızca 30 dakikalık bir yayına 200 ila 3 bin dolar arası ödeme yaptığı söyleniyor. Yaklaşık iki yıldır çalışmaları devam eden platformun çok yakında resmen yayınlanması bekleniyor.

meta-twitch-alternatifi-bir-canli-yayin-platformu-gelistiriyor.jpg

Meta'nın üzerinde çalıştığı yeni platform şu anda birçok içerik üreticiyi bünyesinde barındırıyor. Bu isimler arasında ünlü TikTok ve Twitch fenomenlerinin de bulunduğu söyleniyor. Yaklaşık 100 yayıncıyla gerçekleştirilen test süreci başarılı bir şekilde ilerliyor.

Söylentilere göre içerik üreticileri, Meta'dan aldığı sabit ücretin yanı sıra izleyicilerinden de gelir elde ediyor. Şimdilik bu konuda yeterince detay bulunmuyor. Ancak tahminlere göre söz konusu platformun, bu konuda Twitch'e benzer bir yaklaşım izlediği düşünülüyor. Yani bağış sisteminin kullanıldığı tahmin edilmekte. Buna ek olarak platformun şu anda yayıncılara herhangi bir komisyon ya da kesinti uygulamadığı bildiriliyor.

Meta'nın yeni hizmeti: Super

Şimdilik erken test aşamasında olan Meta platformunun ismi de belli oldu. Açıklanan detaylara göre hizmet, Super adı altında faaliyet gösterecek. Şu anda yalnızca web platformunda desteklendiği söylenen servisin Facebook ve Instagram gibi popüler Meta uygulamalarından bağımsız bir proje olacağı söyleniyor.

Facebook canlı yayınlarda alışveriş özelliğini iptal etti

Super platformunun ortaya çıkmasından kısa bir süre önce Meta şirketi kritik bir adım attı. Basına yansıyan bilgilere göre firma, Facebook uygulamasında önemli bir değişikliğe gitti. Kullanıcılarını Reels hizmetine çekmek isteyen şirketin, 1 Ekim tarihinden itibaren Facebook'ta canlı alışveriş özelliğin devre dışı kalacağını paylaştı. Bu hamlenin gerçek sebebi büyük bir merak konusuydu. Tahminlere göre firmanın Super'de benzer bir özelliği devreye alacağı konuşuluyor.

Son Haberler