Microsoft sen ne cimri çıktın! Bu sene zam kapısı kapandı

Microsoft sen ne cimri çıktın! Bu sene zam kapısı kapandı
Microsoft'un tam zamanlı çalışanları, şirketleriyle ilgili büyük bir şaşkınlık yaşıyor. Çünkü Microsoft, bu yıl çalışanlarına bir zam yapmayacak. İşte detaylar....

Microsoft, bu yılın başlarında 10 bin çalışanını işten çıkarmayı planladığını duyurduktan sonra bile kemer sıkmaya devam ediyor. Yayınlanan yeni bir rapor, şirketin bu yıl tam zamanlı çalışanlarına zam yapmayacağını söylüyor.

Microsoft CEO'su Satya Nadella şirket geneline gönderdiği e-posta çalışanlar için adeta acı reçete niteliğinde. E-postada, çalışanlara zam yapılmayacağı, hatta üst düzey yöneticileri için sunulan performans ikramiyelerinin geçen yıla kıyasla azalacağı ve standart ikramiyeler ile hisse senedi opsiyon ödüllerinin normal seviyelere göre daha uygun hale getirileceği bilgileri yer alıyor.

Sebep Bing Chat mi?

Peki, Microsoft neden bütçe kısıyor? Bilgilere göre Microsoft, Bing Chat sohbet robotu ile daha üretken bir yapay zeka sistemi geliştirmeye öncülük etmek için kaynaklarını koruma düşüncesinde.

Nadella, gönderdiği e-postada "Al'nin bu yeni çağında büyük bir platform değişimine yardımcı olacağı ve bunu dinamik, rekabetçi bir ortamda ve aynı zamanda küresel makroekonomik belirsizliklerle karşı karşıya kalarak yapacağımız konusunda netiz" diye yazarken, bu mektubu alan Microsoft çalışanlarının mutsuz olduğu açık.

Microsoft şimdilerde önümüzdeki aylarda gerçekleştireceği büyük etkinliklere hazırlanıyor. Şirket, 23 Mayıs'ta yıllık Build geliştiriciler konferansını düzenleyecek ve ardından 11 Haziran'da da Xbox Games Showcase'i yapacak.

Microsoft çalışanlarının artan bu iş yüküne karşılık zam alamayacakları haberini nasıl karşılayacağı ise merak konusu.

Son Haberler