Microsoft uyardı... Yeni Windows 11 güncellemesini yüklediyseniz bu özelliği hemen kapatın!

Microsoft uyardı... Yeni Windows 11 güncellemesini yüklediyseniz bu özelliği hemen kapatın!
Bu haftanın başında Microsoft, ABD'de düzenlenen bir etkinliğin ardından Windows 11 Moment 3 güncellemesini yayınladı. Fakat güncellemede pil tüketimini olumsuz etkileyen bir özellik tespit edildi.

Bu hafta teknoloji dünyasında bazı önemli gelişmeler yaşandı. ABD'li yazılım devi Google, yapay zeka destekli arama motorunu piyasaya sürerken Microsoft ise, yeni özelliklerle Windows 11 Moment 3 güncellemesini yayınladı.

Söz konusu güncelleme Windows 11'de yeni bir kullanıcı deneyimini beraberinde getirirken, şu anda dünyada tüm kullanıcılar tarafından indirilebilir durumda. Fakat Moment 3 güncellemesinde bilgisyarların pil ömrünü etkileyen ilginç bir sorun var.

Windows 11'de bu ayarı hemen kapatın

Windows 11 Moment 3 güncellemesiyle sistem saatindeki saniyeleri artık görev çubuğunda göstermek mümkün. Ancak bu özelliğin faydası kadar zararının olduğu sonradan fark edilmişe benziyor.

Zira Microsoft, bilgisayarların pil tüketimini etkileyen bu özelliğin kapatılması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Öyle ki bu özellik aktiften güç tüketimi daha fazla artıyor ve pil de buna bağlı olarak erken sürede boşalıyor.

01cfde3e-b0a7-4548-90e7-3727ea80.jpg

Bu uyarının dikkate alınıp alınmaması için endişeleri olan Neowin isimli kaynak, çeşitli testler gerçekleştirerek saniye göstermenin etkisi olup olmadığını deneyimledi.

Sonuç ise beklendiği gibi çıktı ve Microsoft'un da dediği gibi Windows 11 Moment 3 ile gelen görev çubuğunda saniye gösterimi, pil tüketimini daha kısa süreye düşürüyor.

Bu nedenle sizler de pil ömrünüzü uzatmak için, eğer etkinleştirmişseniz görev çubuğunda saat için gösterilen saniye özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Kaynak: Neowin
Derleme: Veteknoloji.net/ Okan Güleş

Son Haberler