Milyarlarca dolar geliri bulunan Microsoft’tan skandal karar: Çalışanlarına zam yok!

Milyarlarca dolar geliri bulunan Microsoft’tan skandal karar: Çalışanlarına zam yok!
Özellikle son dönemde yapay zekaya yaptığı milyarlarca dolar yatırımla gündeme gelen Microsoft’un, çalışanları için verdiği zam kararı tepki çekti.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, sahip olduğu ürünlerin yanı sıra bulut tabanlı hizmetleriyle de önemli bir noktaya ulaştı. Şirketin geliri her geçen gün katlanırken, son dönemde bu gelirlerden büyük çoğunluğunu yapay zekaya harcadı.

Bing tarayıcısına entegre edilen sohbet robotu için OpenAI ile anlaşan ve milyarlarca doları gözden çıkaran Microsoft, çalışanları ise ilginç bir karar aldı. Öyle ki bu karar sektörde de büyük yankı uyandırdı.

Çalışanlara bu yıl zam yok

The Verge’ün elde ettiği, CEO Satya Nadella'nın çalışanlara gönderdiği bir mail söz konusu kararı ortaya çıkardı. Microsoft’un paylaştığı nota göre teknoloji devi, bu yıl maaşlı çalışanlarına zam yapmayacak, sadece saatlik ücretle çalışan personel zam alacak.

Ekonomik kriz teknoloji sektörünün önde gelen sorunlarından biri ve Nadella, bu hamleyi ekonominin belirsiz durumuna bağladı.

Öte yandan CEO, yapay zekâ çağında büyük bir değişim geçirdiklerini ve bunu rekabetçi bir ortamda yaptıklarını söylerken makroekonomik belirsizliklerle karşılaştıklarını ekledi. 55 yaşındaki iş insanı, şirketin performans ve verimlilikte ön sıralarda kalarak liderliğini korumak istediğini de belirtti.

Üst yöneticilere de zam yok

Söz konusu karar sadece maaşlı çalışanları yakından ilgilenndirmiyor. Aynı zamanda Microsoft, maaşlı çalışanlarına ikramiye ve hisse opsiyonu sağlamaya devam edecek. Ayrıca Nadella, kendisi de dahil üst düzey yöneticilerin maaşlarının artmayacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: The Verge
Derleme: Okan Güleş

Son Haberler