Milyonlarca Chrome kullanıcısını ilgilendiriyor… Google sevilen özelliğin fişini çekiyor!

Milyonlarca Chrome kullanıcısını ilgilendiriyor… Google sevilen özelliğin fişini çekiyor!
Google Chrome için çok sevilen bir özelliğin yolun sonu. Teknoloji devi eski sürüm kullananlar için faydalı özelliği devre dışı bırakacağını açıkladı.

Google Chrome, sunduğu özellikler ve stabil olması nedeniyle uzun yıllardır en popüler internet tarayıcısı konumunda. Halihazırda Microsoft Edge, Opera ve Firefox gibi iddialı rakipleri olsa da, tüm bunlara rağmen zirveyi hiç kaybetmedi.

Basit arayüzü, işlevsellik olarak kapsamı özelliklere sahip Chrome için bir özelliğin fişi çekilecek. Ama bu eski sürüme sahip kullanıcıları kapsayacak. Yani güncel sürüm kullananlar bu durumdan muzdarip olacak.

Chrome’da ‘Çeviri’ özelliği devre dışı bırakılacak

Popüler internet tarayıcısı Chrome'un eski sürümlerinde artık çeviri özelliği çalışmayacak. Arama devi Google, bu kararı güvenlik ve performans nedenleriyle aldığını duyurdu.

Bilmeyenler için Chrome'un çeviri özelliği, kullanıcıların bilmedikleri bir dilde yazılmış internet sayfalarını kolayca çevirerek anlaşılır hale getirmesini sağlıyor. Chrome, varsayılan olarak anlamadığınız bir dilde yazılmış sayfaları çevirmeyi sorarak farklı sayfadaki dilleri kendi dilinize uygun olarak çeviriyor.

Fakat teknoloji devi kısa süre önce yaptığı duyuruda, Chrome'un 95 ve daha eski sürümlerinde çeviri özelliğinin artık desteklenmeyeceğini duyurdu. Bu sürümleri kullananlar, web sayfalarını çevirmek istediklerinde bir hata mesajı alacaklar. Söz konusu değişiklikle ilgili Google ise, bunu yapmasının sebebinin eski sürümlerin güvenlik ve performans açısından yetersiz kalması olduğunu ifade etti.

95 veya üzeri sürüme geçmek gerekiyor

Google, çeviri özelliğini kullanmaya devam edebilmesi için kullanıcılara Chrome'u en son sürüme güncellemelerini tavsiye etti. Bu sayede hem çeviri özelliğinden yararlanabilecekler hem de tarayıcılarını daha güvenli ve hızlı hale getirebilecekler.

Chrome'u güncellemek için sağ üstteki diğer simgesini tıklayıp ve ardından Ayarlar > Hakkında > Google Chrome'u seçerek tarayıcınızı güncelleyebilirsiniz.

Kaynak: tuttoandroid
Derleme: Veteknoloji.net

Son Haberler