NASA'dan yeni rekor: Frank Rubio uzay rekoruna imza attı

NASA'dan yeni rekor: Frank Rubio uzay rekoruna imza attı
NASA astronotları yepyeni bir rekora daha imza attı. Frank Rubio uzayda en uzun süre kalma rekorunu kırdı! İşte ayrıntılar...

NASA astronotları, uzayda yeni bir rekora daha imza attı. Geçen yıl Eylül ayında uzaya fırlatılan NASA astronotu Frank Rubio, yörüngeye çıkan ilk Amerikalı unvanının ardından şimdi de uzayda en uzun süre kalan astronot oldu.

Rubio, NASA astronotu Mark Vande Hei'nin önceki rekorunu geride bırakarak 355 gün 3 saat 45 dakika süreyle uzayda kaldı. Bu rekor, 11 Eylül Pazartesi günü Rubio tarafından resmen kırıldı. İlk uzay görevine çıkan Rubio, birkaç hafta içinde Dünya'ya dönerek uzayda kalış süresini 371 güne çıkaracak.

NASA, bu rekorun duyurulmasının ardından sosyal medya üzerinden bir mesaj yayınlayarak Rubio'nun başarısını kutladı.

NASA Başkanı Bill Nelson da Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Frank Rubio'nun uzaydaki yolculuğu keşif esansını yansıtıyor. NASA'nın en uzun süre uzayda kalan ABD'li astronotu olarak rekorları kırarken, gelecek nesil astronotlar için yol açıyor" dedi.

uzayda en uzun süre kalan astronot

Frank Rubio şu anda NASA tarafından desteklenen en uzun süreli devam eden uzay görevini gerçekleştiren astronottur. Ancak tüm zamanların en uzun süre uzayda kalan kişi rekoru hala Rus kozmonot Valeri Polyakov'a aittir. 1990'lı yılların ortasında Mir uzay istasyonunda 437 gün 18 saat geçirmişti.

Rubio'nun uzay macerası beklenmedik sorunlar ve görev değişiklikleriyle doluydu. Eylül ayında fırlatılan Rubio aslında bu kadar uzun süre uzayda kalmayı planlamamıştı. Ancak Soyuz uzay aracıyla yaşanan sorunlar görev süresini uzattı.

Aralık ayında Soyuz kapsülünde sızıntı fark edilince, Rus yetkililer güvenlik nedeniyle Rubio'yu ve ekibini geri getirmeye karar verdi. Bunun yerine Şubat sonunda yeni bir Soyuz fırlatıldı. Bu sayede görev süresi altı ay daha uzatıldı.

Rubio'nun bu başarılı uzay macerası, uzay keşiflerindeki sürekli ilerlemenin ve NASA'nın öncü rolünün bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Ayrıca gelecekteki uzay görevleri için ilham kaynağı olabilir.

Son Haberler