Yapay zekanın babası, yapay zekaya karşı çıkmak için istifa etti

Yapay zekanın babası, yapay zekaya karşı çıkmak için istifa etti
Yapay zekanın babası olarak bilinen Geoffrey Hinton, görevinden istifa etti. İstifa sebebi ise şaşırttı. Çünkü Hinton, kendi geliştirdiği ve yıllardır bu alanda çalıştığı yapay zekaya eleştiri getirmek için görevini bıraktı.

Yapay zekanın babası olarak görülen, yapay sinir ağları alanındaki çalışmalarıyla 2018 Turing Ödülü'nü kazanmaya hak kazanan, 2013'ten beri de Google için çalışmalarını sürdüren ünlü bilim insanı Geoffrey Hinton, şirketteki görevinden istifa ettiğini duyurdu. Ancak bu istifanın nedeni de yapılan açıklamalar da oldukça dikkat çekiciydi.

İstifa süreciyle ilgili olarak The New York Times'a röportaj veren bilim insanı, 2012 yılında iki öğrencisi ile birlikte yapay zekanın temellerini atmıştı. Özel bir yapay sinir ağı geliştiren ekip, binlerce fotoğrafı analiz edip, içinde kedi, köpek veya çiçek gibi nesneler olan fotoğrafları kategorize etmeyi öğrenen bir sistem oluşturmayı başardı. İşte bu sistem, bugün hepimizin kullandığı ChatGPT veya Midjourney gibi yapay zeka araçlarının temelini attı.

Ancak Geoffrey Hinton, yaptığı çalışmalardan çok da memnun değil!

Hinton, The New York Times'a verdiği röportajda yapay zekanın gideceği noktalar için endişeli olduğunu, hal böyle olunca da yaptığı çalışmalar nedeniyle pişmanlık duyduğunu belirtti. Ancak bilim insanı, "Normal bir bahaneyle kendimi avutuyorum: Ben yapmasaydım, başka biri yapardı." diyerek, bundan kaçınmanın hiçbir yolu olmadığının altını çizmiş oldu.

Geoffrey Hinton'ı korkutan esas şey, yapay zekanın hangi amaçlar uğruna kullanılacağı. "Kötü aktörlerin onu kötü şeyler için kullanmasını nasıl engelleyebileceğinizi görmek zor." ifadelerini kullanarak, aslında en büyük endişesini dile getirmiş oldu. Bilim insanının haklı olmadığını söylersek, ona haksızlık etmiş oluruz.

Peki Google'dan neden istifa etti?

Geoffrey Hinton'ın röportajına göre istifa, aslında geçtiğimiz ay gerçekleşti. Bunun nedenlerini de açıklayan bilim insanı, "Yapay zekanın tehlikelerini rahatça konuşabilmek için istifa ettim." diyor. Bilim insanına göre eğer Google bünyesinde çalışırken yapay zeka ile ilgili eleştirel cümleler kursaydı, Google da bundan etkilenecekti. Hinton, artık yapay zekayı eleştirirken Google'ı düşünmeyeceği için mutlu.

Yapay zekanın babası, neden olabileceği sorunlardan korkuyor!

Geoffrey Hinton, yapay zeka ile ilgili bazı endişelere sahip. Bunlardan bir tanesi, yapay zeka araçları ile üretilecek sahte içerikler. Ancak bu işin kolay kısmı. Hinton, yapay zekanın eşi benzeri görülmemiş bir hızla büyüdüğünü, bundan beş yıl önce sunduklarıyla şimdikinin arasında dağlar gibi fark olduğunu söylüyor. Bununla birlikte; yapay zekanın insan gücüne duyulan ihtiyacı azaltacağından bahseden bilim insanı, yapay zekaların çok büyük verilerle eğitildiklerini, bazen hiç beklenmedik öğretiler kazandıklarını söylüyor. Bilim insanına göre bu durum, bir gün yapay zekanın insanlığı tümüyle tehdit etmesine neden olabilir. Elbette şu an için tüm bunlar varsayımın ötesine geçmiyor. Geoffrey Hinton, durumun böyle kalmasını temenni ediyor...

Son Haberler