Netflix çalışanlarını uyardı: Aman diyeyim harcamalara dikkat

Netflix çalışanlarını uyardı: Aman diyeyim harcamalara dikkat
Netflix, masraflarını azaltmak için çalışanlarına uyarıda bulundu. Şirket giderlerini azaltmayı hedeflediği için, çalışanlarına daha tasarruflu harcama yapmaları yönünde çağrı yaptı.

Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde, birçok teknoloji şirketinin çalışmalarında büyük kesintiler yapıldı. Microsoft, Amazon, Meta, Google ve daha pek çok şirkette bu kesintiler, toplu işten çıkarmalar olarak ortaya çıktı.

Şimdi, büyük teknoloji ve medya şirketi Netflix de harcamalarını azaltmayı hedefliyor ancak bu sefer bir fark görebiliriz. Wall Street Journal tarafından bildirilene göre, akış hizmeti devi, 2023 yılında harcamalarını 300 milyon dolar azaltmak istiyor. Şirket yöneticileri, Mayıs ayının başlarında çalışanlarına harcamalarında makul davranmaları gerektiğini söyledi. Ancak Netflix, en azından şimdilik, harcamaları kısmak için işten çıkarmalar yapmayı ve hatta işe alımları durdurmak istemiyor.

Netflix'in şu anda harcamalarını azaltmak istemesinin sebeplerinden biri, ABD ve diğer ülkelerdeki abonelerinden hesap şifrelerini paylaşmak için ücret alma konusundaki tartışmalı planlarının ertelemesi. Bu şifre paylaşımı planlarının, başlangıçta 2023'ün ilk çeyreğinde sunulması planlanıyordu, ancak artık 30 Haziran'da sona eren ikinci çeyrekte sunulması planlanıyor. Şu anda bile Netflix, yeni şifre paylaşım ücretlerinin ne zaman yürürlüğe gireceği ve ne kadar olacağı konusunda henüz kesin bir tarih belirtmiyor.

Yine de, Netflix harcamalarının bir kısmını kısıtlıyor olsa bile, 2022 yılında 26 milyar doları bulan toplam harcamalarına kıyasla bunun küçük bir miktar olacağını hatırlatmakta fayda olabilir. Ayrıca şirket, 2023 yılında 40 kadar mobil oyun yayınlamayı da planlıyor.

Şirket, kendi bünyesinde oyun geliştirme stüdyolarına da sahip. Bunlardan biri, AAA çok platformlu aksiyon-macera oyunu olarak tanımlanan bir oyun üzerinde çalışıyor. Genel olarak Xbox bölümünde ve 2021'de piyasaya sürülen Halo Infinite üzerinde yıllarca çalıştıktan sonra kısa süre önce Microsoft'tan ayrılan Joe Staten bu oyunun kreatif direktörlüğünü üstleniyor…

Son Haberler