Netflix'in şifre paylaşmayı engellemesi işe yaradı... Aboneler akın akın gelmeye başladı

Netflix'in şifre paylaşmayı engellemesi işe yaradı... Aboneler akın akın gelmeye başladı
Şifre paylaşımını yasaklamaya yönelik hamlede bulunan Netflix, görünüşe göre bu hamlesinde istediğini aldı. Zira abone sayısı yeniden artışa geçti.

Şifre paylaşmak artık yasak hale gelecek diyen Netflix, geçtiğimiz haftlarda birçok ülkede bu kararını uygulamaya başlayacağına ilişkin mailler atmış, kullanıcılara artık şifrelerini paylaşmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Başlangıçta tepki çeken ve hiçbir işe yaramayacağı düşünülen bu hamlenin, son gelen raporlara göre Netflix'in lehine sonuçlandığı görüldü. Zira abone sayısı artmaya başladı.

Netflix'te abone sayısı yeniden artışa geçti

Şifre paylaşımı, Netflix kullanıcılarının hesaplarını aynı hanede yaşamayan kişilerle paylaşması anlamına geliyor.

Bu durum, Netflix'in potansiyel gelir kaybına uğramasına neden oluyor. Çünkü şifre paylaşan kullanıcılar, platforma daha az ödeme yapıyor. Netflix, bu sorunu çözmek için yeni bir politika geliştirdi. Buna göre, hesabını hane dışından başka biriyle paylaşmak isteyen kullanıcılar, ekstra bir ücret ödemek zorunda kalacak.

Netflix'in şifreyle ilgili yeni politikası şöyle işliyor

- Netflix kullanıcıları, hesaplarını yalnızca aynı hanede yaşayan kişilerle paylaşabilecek.
- Hane dışından hesabı kullanmak isteyen kişiler, yeni bir profil oluşturarak aylık 7,99 dolar ödemek zorunda kalacak.
- Yeni profilde, kişiselleştirilmiş öneriler, oturum açma ve parola bilgisi bulunacak.
- Ayrıca, daha önce şifre paylaşımı sayesinde Netflix kullananların kendi ücretli hesaplarını oluşturmalarına imkan tanıyan bir profil aktarım özelliği de mevcut olacak.

Netflix'in yeni politikasının sonuçları oldukça olumlu oldu. Analiz firması Antenna'nın verilerine göre:

- Şifre paylaşımının yasaklanmasından sonra Netflix'e günlük ortalama kayıt sayısı, önceki 60 günlük ortalamaya göre yüzde 102 artışla günde 73 bine ulaştı.

- Netflix, hem 26 Mayıs'ta hem de 27 Mayıs'ta günlük 100 bine yakın yeni kayıt gördü. Bu, platformun COVID-19 pandemisinde bile gördüğü günlük yeni kayıt oranından daha fazla.

- Netflix'in hisse fiyatı da şifre paylaşımının kısıtlanmasından bu yana iki buçuk hafta içinde yaklaşık yüzde 15 arttı.

Netflix'in yeni politikası, platformun gelir artışında ve üye tabanında hızlanma sağladı. Ayrıca şifre paylaşımını yasaklayarak platformun kalitesini ve güvenliğini de arttırdı. Netflix'in şifre yasağı kararı, hem kullanıcılar hem de hissedarlar için kazan-kazan durumu yarattı.

Netflix'in yeni politikası hangi ülkelerde geçerli?

Netflix'in yeni politikası, şimdilik sadece ABD'de test ediliyor. Platformun bu politikayı diğer ülkelere de genişletip genişletmeyeceği henüz belli değil. Ancak Netflix'in Türkiye'de de reklamlı ve daha uygun fiyatlı (ABD'de 6,99 dolar) bir abonelik planını sunmaya çalıştığı biliniyor.

Kaynak: macrumors

Son Haberler