NVIDIA'dan "Vay be" dedirtecek yapay zeka teknolojisi: Oyunlarda büyük çığır açacak

NVIDIA'dan "Vay be" dedirtecek yapay zeka teknolojisi: Oyunlarda büyük çığır açacak
NVIDIA, video oyunlardaki NPC'lere yapay zekâ desteği getirecek yeni teknolojisi "NVIDIA ACE"yi açıkladı. Bu teknolojiyle birlikte artık oyunlarda efsane bir dönem başlayabilir.

Yarı iletken devi NVIDIA, Tayvan'da gerçekleştirilen Computex etkinliklerinde video oyun dünyasının seyrini değiştirecek yeni bir teknoloji duyurdu. "NVIDIA ACE" (Avatar Cloud Engine) olarak isimlendirilen bu teknoloji, yapay zekânın nimetlerinin video oyun dünyasına pompalanacağını gözler önüne seriyor. Video oyunlardaki NPC'ler, NVIDIA ACE teknolojisi sayesinde oyuncular ile gerçek zamanlı ve herhangi bir sınırlama olmadan konuşabilecekler.

NVIDIA ACE teknolojisi, şimdilik mükemmel değil. Ancak teknolojinin neler yapabildiğini gösteren bir demo, geliştiricilerin bu teknolojiden faydalandıkça iyileşeceğini gözler önüne seriyor. Öte yandan; Unreal Engine 5 motoruyla geliştirilen demodaki NPC'nin ultra gerçekçi yapısını da görmezden gelmemek gerekiyor. Az sonra izleyeceğiniz NPC, kelimenin tam anlamıyla gerçek bir bireyin avatarı gibi.

NVIDIA ACE, metinleri sese, sesi de mimiklere dönüştürüyor

NVIDIA'nın yeni teknolojisi, şirketin geçmişte tasarladığı yapay zekâ odaklı teknolojileri birleştiriyor. Şöyle ki ChatGPT benzeri yapay zekâ, önce metinlerin oluşturulmasını sağlayacak. Bu metinler yine NVIDIA tarafından oluşturulan yapay zekâ algoritmaları ile önce sese dönüştürülecek. Bu ses de yine NVIDIA'ya ait başka bir yapay zekâ teknolojisi ile jest ve mimik olarak çevrilecek. İşte tüm bu dönüşüm sonunda herhangi bir oyundaki herhangi bir NPC, gerçek bir insan hissiyatı verecek.

NPC'lere yönelik ilk çalışma NVIDIA ACE değil. Ubisoft'un birkaç ay önce duyurduğu "Ghostwriter" isimli teknoloji, NPC'ler için daha gerçekçi konuşma metinleri oluşturulmasını sağlıyordu. Ayrıca dünyanın en popüler oyunları arasında yer alan Skyrim, NPC'lere ChatGPT entegrasyonu getirdi. Böylelikle oyuncuların deneyimleri iyileştirildi. İşte tüm bu çalışmalar, yapay zekâ devrinde video oyun dünyasının nasıl değişeceğini açıkça ortaya koyuyor.

Son Haberler