ODTÜ Rektörlüğü, Odtufans girişimi ile ilgili açıklama yaptı!

ODTÜ Rektörlüğü, Odtufans girişimi ile ilgili açıklama yaptı!
Bir grup ODTÜ öğrencisi tarafından kurulan OnlyFans benzeri bir girişim olan Odtufans adlı internet sitesi, sosyal medyanın gündemine yerleşti. Sitenin kurucusu olan öğrenciler, kadın bedeninin politikleştirilmemesi gerektiğini savunurken; bu mesajı verdikleri yöntem, tepki topladı. ODTÜ Rektörlüğü konuya ilişkin açıklama yaptı. Öğrencilerin hakkında disiplin işlemlerinin başlatıldığı belirtildi.

Türkiye gündemi, geçtiğimiz günlerde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri tarafından başlatılan bir girişimle şekillenmişti. Bazı ODTÜ öğrencileri, genellikle yetişkin içerikler için kullanılan OnlyFans platformuna benzer bir şekilde 'Odtufans' isimli bir platform kurmuştu. Söz konusu platformda öğrenciler, belirli bir miktar ücret karşılığında çıplak pozlarını paylaşacaklarını söylüyorlardı.

Söz konusu gelişme sosyal medyada tepki toplamış, büyük bir tartışma başlatmıştı. Bugün ise ODTÜ Rektörlüğü'nde bir gelişme yaşandı. Rektörlük, Odtufans internet sitesi ile ilgili kişiler için disiplin süreci başlattı. Paylaşılan kamuoyu duyurusu şu şekildeydi:

odtu-rektorlugu-odtufans-girisimi-ile-ilgili-aciklama-yapti-3.jpg

ODTÜ'den odtufans.com açıklaması:

"ODTÜ adının kullanıldığı bir internet sitesi ile ilgili olarak basında ve sosyal medyada yer alan haberler ile üniversitemize iletilen soru ve mesajlar neticesinde kurumsal bir açıklama yapılması gerekliliği oluşmuştur.

Bilindiği üzere üniversitemiz, öncü rolünü koruyarak topluma örnek olacak duruş ve hareketleri benimseyen, öğrencilerini bu yönde destekleyen güçlü ve sağlam temellere sahip bir yükseköğretim kurumudur. ODTÜ’nün saygın ve başarılı konumunu destekleyecek şekilde davranmak tüm ODTÜ’lüler ve ODTÜ dostları için temel bir vazifedir. Bu bağlamda, üniversitemizin adını ve kimliğini yansıtan unsurları kullanarak ODTÜ imajına zarar veren söz konusu internet sitesi ile ilgili kişiler için disiplin süreçlerinin, idari ve hukuki işlemlerin zaman kaybedilmeden başlatıldığını ve konunun yakından takip edildiğini kamuoyunun bilgisine sunarız."

odtu-rektorlugu-odtufans-girisimi-ile-ilgili-aciklama-yapti-2.jpg

Ne olmuştu?

ODTÜ öğrencileri, OnlyFans platformuna benzer olarak geliştirilen Odtufans isimli bir internet sitesi kurmuştu. Belli bağışlar karşılığında çıplaklık içeren içeriklerin paylaşıldığı belirtilen bu girişim, sosyal medyada gündem olmasından kısa bir süre sonra kapatılmıştı. Söz konusu internet sitesinin giriş sayfasında bu girişimin kadın bedeninin politikleştirilmesine karşı yapıldığı belirtiliyordu. Sitedeki açıklama şu şekildeydi:

Bu site ile kadın bedeninin politikleştirilmesine karşı bilinçlendirme kampanyası yapıyoruz. Kadın kendi bedeni üzerindeki tek karar merciidir. Bedenin politikleştirilmesine ve sansürlenmesine karşıyız. Aşağıdaki her bir tier’ın açılması için belli bir bağış toplanmasını bekliyoruz. Bağışlarınız yüksek lisans eğitimimizi destekleyecektir.”

Öğrencilerin bu girişimi, ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra sosyal medyada en çok konuşulanlar arasına girmişti. Yapılan paylaşımlar incelendiğinde, birçok kullanıcının OnlyFans benzeri bu girişimi eleştirdiği görülmüştü.

Son Haberler