Okurken aklınız çıkabilir! Apple kazandığı tutarı açıkladı

Okurken aklınız çıkabilir! Apple kazandığı tutarı açıkladı
Apple, 2023'ün ilk çeyreğinde ne kadar kazanç sağladığını açıkladı. MacBook satışlarında büyük bir düşüş yaşansa da şirketin genel kazancı dudak uçuklatacak cinsten. İşte ayrıntılar...

ABD merkezli teknoloji devi Apple, 2023'ün ilk çeyreğini kapsayan çeyrek dönem için mali durum raporunu paylaştı. Veriler, Apple hakkındaki en büyük endişelerden birini doğruladı: MacBook satışları, azalmaya devam ediyor.

Yapılan açıklamaya göre şirketin son çeyrekteki kazancı 94,8 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Bu sayı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %3 daha düşük durumda. Tüm giderleri düştükten sonra kasada kalan net kar ise 24,16 milyar dolar oldu. Apple, ard arda ikinci kez çeyreklik gelirinde azalma bildirdi.

Apple, iPhone'lar ve hizmetlerinde yeni bir rekor kırdı:

Apple'ın geliri azalsa da belli başlı başlıklar altında yeni rekorlar da gelmeye devam ediyor. CEO Tim Cook, yatırımcılarla bir araya geldiği toplantıda Apple hizmetlerinin bu çeyrekte tüm zamanların satış rekorunu kırdığını açıkladı. Ayrıca iPhone satışlarının da çeyreklik rekora imza attığını paylaştı. Ancak ne satış adedi ne de gelir miktarı açıklanmadı.

Hizmetler (aylık abonelikler, App Store vs.) kaleminde ise 20,9 milyar dolar gelir bildirildi.

Apple, MacBook krizinin farkında:

IDC tarafından yakın zamanda yayımlanan raporda bilgisayar sektöründe satışlarda büyük bir düşüş yaşandığı, Apple'ın da bundan en çok etkilenen marka olduğu ortaya konmuştu. Apple'ın paylaştığı rapor da bunu doğruladı. Şirket, Mac satışlarında bir yılda %31'lik düşüş yaşadı. Bu çeyrekteki gelir 7,17 milyar dolar oldu.

Apple CEO'su Tim Cook, bu durumun nedeni hakkında açıklamada bulundu:

Tim Cook'un ne demek istediğini açmak gerekirse: Apple, Ekim 2021'de piyasaya sürdüğü M1 MacBook Pro ile piyasada yeni bir çağ başlatmıştı. Yeni tasarım ve bambaşka bir performans sunan bu çağın başlangıcı, tam da koronavirüsün yavaş yavaş sona erdiği dönemde yaşanan bilgisayar dönüşümüne denk gelmişti.

Bu dönüşümde insanlar, üst düzey bir bilgisayarın önemini evden çalıştığı süre boyunca anlamış, hibrit veya uzaktan çalışmanın değerini görerek de dayanıklı bilgisayar tercih etmeye yönelmişti.

Sadece MacBook satışları da düşmedi:

Apple, iPad satışlarında da %13'lük bir düşüş bildirdi. iPad'lerden elde edilen toplam gelir 6,67 milyar dolar oldu.

Son Haberler