Opera, ChatGPT tabanlı yeni tarayıcısını tanıttı: İşte Opera Aria'nın özellikleri

Opera, ChatGPT tabanlı yeni tarayıcısını tanıttı: İşte Opera Aria'nın özellikleri
Yapay zeka alanında önemli adımlar atan ve geçtiğimiz haftalarda yapay zekayı temel alan bir tarayıcı geliştiren Opera, bu kez yeni tarayıcı eklentisi Opera Aira'yı tanıttı.

Google Chrome, Microsoft Edge ve Mozilla Firefox... Şu anda bu tarayıcıların tamamı birbirinden farklı özellikleriyle milyonlarca kullanıcıya hitap ediyor. Fakat işlevsel olarak Opera'nın önemli bir konumda olduğunu söylemek mümkün.

Öyle ki Opera'nın son trend yapay zekayı entegre etmesi, hatta tamamen yapay zekayı temel alan bir tarayıcı geliştirmesi buna örnek olarak gösterilebilir. Opera'nın yapay zeka tabanlı tarayıcı için çalışmaları devam ederken yakın zamanda Opera Aira isimli yeni yapay zeka aracı duyuruldu.

Opera Aira ne işe yarıyor?

Opera Aria, Opera ile GPT modeline dayalı üretici yapay zeka teknolojilerinin önde gelen geliştiricisi OpenAI arasındaki işbirliğinin sonucunda ortaya çıktı.

Aria, Opera'nın çeşitli yapay zeka modellerine ve birden çok Opera ortağından arama hizmetlerine erişmesini sağlayan "Composer" altyapısına bağlanıyor. Tüm bunlar, yenilikçi ve tutarlı bir kullanıcı deneyimine de beraberinde getiriyor.

Yeni duyurulan yapay zeka aracı Aria, kullanıcıyla doğrudan iletişim kuran ve tarayıcının kenar çubuğundan etkinleştirilebilen bir sohbet arayüzü olarak sunuluyor. Aria, tarayıcıda olduğu kadar web'de de uzman ve web'de bilgi ararken, metin veya kod üretirken veya ürün sorgularına yanıt alırken yapay zeka ile işbirliği yapmanızı sağlıyor. Örneğin, müşteri desteği söz konusu olduğunda Aria, Opera'nın tüm destek belgeleri veritabanını bilir ve sorularınızı yanıtlamak için ürünle ilgili mevcut bilgileri kullanabilir.

Yapay zeka tabanlı Opera eklentisini kullanmak için Opera One tarayıcısının en son sürümünü indirmeniz yeterli. Android cihazlar için de mobil Opera'nın beta sürümünü ücretsiz indirip deneyimleyebilrsiniz.

Kaynak: Xda News
Derleme: Veteknoloji.net

Son Haberler