Print Screen tuşunun yıllardır aynı olan işlevi artık değişecek!

Print Screen tuşunun yıllardır aynı olan işlevi artık değişecek!
Microsoft, Windows 11'deki Print Screen tuşunun işlevinde bir değişikliğe gidildiği ortaya çıktı. İşte detaylar.....

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, Windows 11'de pek çok kullanıcıya saç baş yolduracak bir karar aldı. "KB5025310" kodlu Windows 11 beta sürümü, onlarca yıldır kullanılmakta olan "Print Screen" tuşunun işlevselliğini değiştirdi. Güncelleme kararlı sürüm kullanıcılarına ulaştığında, bu değişiklik tüm Windows 11 kullanıcılarını etkileyecek.

Print Screen tuşu, Windows'un en eski sürümlerinden beri ekran görüntüsü almak için kullanılır. İhtiyaç duyduğu görüntü açıkken bu tuşa basan kullanıcı, elde ettiği görüntüyü Paint veya üçüncü taraf fotoğraf düzenleme uygulamalarına aktarır. KB5025310 kodlu Windows 11 beta sürümü, bu durumu değiştiriyor.

Print Screen, Windows 11'de Ekran Alıntısı Aracı'nı çalıştıracak!

Windows 11'in Build 22621.1546 ve 22624.1546 sürümlerini içeren KB5025310 kodlu beta sürüme geçiş yapan Windows 11 kullanıcıları, Print Screen tuşuna bastıkları zaman Ekran Alıntısı Aracı'nı çalıştıracaklar. Böylelikle Windows 95'ten beri uygulanmakta olan direkt ekran görüntüsü alma devri sona erecek. Kullanıcı, Ekran Alıntısı Aracı'nı çalıştırdıktan sonra ne isterse yapabilecek.

Neyse ki bu durum değiştirilebilecek!

Windows 95'ten beri bu özelliği benimsemiş olan kullanıcıların tepkisini tahmin eden Microsoft, Windows 11'deki Print Screen tuşunun tıpkı eskisi gibi doğrudan ekran görüntüsü almasına da imkan tanıyacak. Ancak bunun için biraz uğraşılması gerekecek. Eğer kararlı sürüm güncellemesinden sonra Print Screen'in yine doğrudan ekran görüntüsü almasını isterseniz, şunları uygulayın:

  • Ayarlar'a girin.
  • Erişilebilirlik seçeneğine tıklayın.
  • Klavye ayarları bölümüne girin.
  • "Ekran alıntılamayı açmak için Print Screen tuşunu kullan" seçeneğini kapatın.

Son Haberler