Putin'den radikal karar: 1 Nisan'dan itibaren iPhone kullanımına yasak geliyor

Putin'den radikal karar: 1 Nisan'dan itibaren iPhone kullanımına yasak geliyor
Rus hükümeti, casusluk ve güvenlik kaygılarına karşı harekete geçti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, resmi amaçlar için hiçbir şekilde iPhone kullanımına izin vermeyecek.

Dünyanın 4 bir yanındaki hükümetler casusluk ve güvenlik kaygıları nedeniyle TikTok'a kısıtlamalar getirmek için yarışırken, Moskova'daki Kremlin liderleri gözlerini başka bir hedefe dikmiş durumda: Akıllı telefonlar.

Rus gazetesi Kommersant'a göre yetkililer, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2024 başkanlık seçimleri kampanyasında görev alan personele, Batılı istihbarat kurumlarının olası müdahalelerinden korktukları için iPhone'ları kullanmamalarını ve daha "güvenli" alternatiflere yönelmelerini tavsiye etti. Ancak The Moscow Times'a konuşan Rus yetkililer, cihazın kapsamını Apple'ın ötesine genişletmiş görünüyor.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov'un "Ne olurlarsa olsunlar, hiçbir fark yok" dediği bildirildi: "Android ya da iOS, hangi işletim sistemi olursa olsun, herhangi bir akıllı telefon oldukça şeffaf bir mekanizma. Doğal olarak resmi amaçlar için kullanılmazlar." Putin'in kendisi de yıllardır akıllı telefonlardan uzak durduğunu kamuoyuna açıklamıştı.

1 NİSAN'DAN İTİBAREN YASAKLANIYOR

Rus yetkililere 1 Nisan'a kadar söz konusu cihazlardan vazgeçmeleri talimatı verildi ve yönetimin yeni cihazlar için ödeme yapabileceği söylendi. Talimatın bu ayın başlarında düzenlenen bir seminer sırasında Putin'in Genelkurmay Başkan Yardımcısı Sergei Kiriyenko'dan geldiği bildirildi. Yeni yasak kapsamına tam olarak hangi markaların girdiği ise belirsizliğini koruyor. Kommersant'ın haberinde adı verilmeyen bir kaynak, yasağın doğrudan Apple ürünlerine yönelik olduğunu ve yetkililere bunun yerine Çin yapımı telefonları ya da zor durumda kalmaları halinde Android işletim sistemini kullanan Apple olmayan cihazları tercih etmeleri talimatı verildiğini öne sürdü.

Kremlin ve Apple, konuyla ilgili yorum taleplerine şimdilik yanıt vermiyor. Gelişmeler geldiğinde sizlere aktaracağız.

Son Haberler