Qualcomm artırılmış gerçeklik gözlüğünü tanıttı

Qualcomm artırılmış gerçeklik gözlüğünü tanıttı
Dünyanın en büyük yonga üreticilerinden biri olan Qualcomm, sanal gerçeklik üzerine çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik çiplerini piyasaya süren şirket, bugün yeni geliştirdiği artırılmış gerçeklik gözlüklerini tanıttı.

Qualcomm, akıllı telefonlar için yepyeni Snapdragon 8 Plus Gen 1 ve Snapdragon 7 Gen 1 yonga setleriyle birlikte bugün Wireless AR Smart Viewer'ı tanıttı. Snapdragon XR2 platformundan güç alan Wireless AR Smart Viewer, yeni nesil premium, hafif AR gözlükleri için bir referans tasarım olarak öne çıkıyor.

ÜRETİCİLERE REFERANS OLACAK

Gelecekte farklı üreticiler tarafından geliştirilecek yeni artırılmış gerçeklik gözlükleri için referans görevi görecek olan yeni artırılmış gerçeklik gözlükleri, bir önceki nesil gözlüklere göre %40 daha ince profile sahip. Bununla birlikte gözlüğün ağırlık dağılımı da kullanıcıyı daha az rahatsız etme amacıyla daha da dengelendi.

Qualcomm Wireless AR Smart Viewer, her bir göze 1920 x 1080p çözünürlüğünde ve 90 Hz tazeleme hızında görüntü sunuyor. microLED teknolojisinden faydalanan gözlükler, altı serbestlik derecesine sahip (6DoF) kafa takibi ve jest tanıma ile el takibi sağlamak için çift monokrom kamera ve bir adet RGB kameraya yer veriyor.

Referans gözlük, bu özelliklerin yanı sıra Wi-Fi 6/6E ve Bluetooth bağlantı desteklerini sunuyor. Akıllı telefonlara bağlanarak kullanılan artırılmış gerçeklik gözlüğü, sadece 3 milisaniye gecikme süresiyle çalışabiliyor. Söz konusu referans gözlükten faydalanan yeni artırılmış gerçeklik gözlüklerin önümüzdeki aylarda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Kaynak: webtekno

Son Haberler