RTÜK'ten açıklama geldi! Netflix ve Spotify hakkında karar verildi

RTÜK'ten açıklama geldi! Netflix ve Spotify hakkında karar verildi
RTÜK kısa bir süre önce Netflix ve Spotify hakkında inceleme başlatmıştı. Spotify'daki hakaret içerikli çalma listeleri ve Netflix'in Jurassic World Kretase Kampı adlı çocuk filminde yer alan +18 sahneler nedeniyle her iki platformda da uygulanacak yaptırımlar belli oldu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bugün son derece dikkat çeken bir duyuru paylaştı. Kurul, Netflix, Spotify, Tele 1, Halk TV ve Habertürk’e idari yaptırım uyguladığını açıkladı. Her bir kurul için uygulanan idari yaptırımın gerekçesi de paylaşıldı.

RTÜK tarafından paylaşılan duyuruya göre Tele 1’e uygulanan yaptırım “izleyicilerden yardım ve bağış toplanarak haksız kazanç elde edildiği”, Halk TV’ye uygulanan yaptırım “milli ve manevi değerlerle” ve “Cumhurbaşkanı'na, İçişleri Bakanı ve Bakanlık yetkililerine hakaret” ve Habertürk’e uygulanan yaptırım ise Celal Şengör’ün Teke Tek Bilim programındaki sözlerinin “dini değerlere hakaret” olarak değerlendirilmesi gerekçesiyle yapıldı.

netflix-spotify-1280x720-3.jpg

Netflix’e yaptırım, Jurassic World Kretase Kampı’ndaki iki kızın yakınlaşma sahnesi nedeniyle yapıldı:

RTÜK, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın da dilekçeyle şikayet ettiği Jurassic World Kretase Kampı filminde "iki kız karakterin yakınlaştıkları sahneler"in yayıncılık ilkelerine aykırı bulunduğunu açıkladı. İlgili yapıma "18 yaş ve üzeri" koruyucu sembolüyle katalogda yer veren Netflix'in, yapımı "Ailece İzlenebilecek Diziler" olarak tanımlamasının izleyenleri yanlış yönlendirebileceğini, çocukların kendi yaş grubuna yönelik olmayan yapıma maruz kalmalarına neden olabileceğini değerlendiren RTÜK, "Yayın hizmetleri toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz" hükmünü ihlal eden Netflix'e idari yaptırım uygulandı.

netflix-spotify-1280x720-323.jpg

Spotify ise çalma listelerini isimleri nedeniyle gündeme gelmişti, yaptırım geldi:

Geçtiğimiz günlerde CİMER’e yapılan bir şikayetle gündeme gelen Spotify’daki çalma listeleri, platforma yaptırım uygulanmasına neden oldu. RTÜK, Spotify içerisinde yer alan "milli manevi değerlere hakaret", "aşağılama", "iftira içeren ve FETÖ propagandası yapan", "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına, siyasi parti liderlerine ve devlet büyüklerine hakaret içeren çalma listeleri" ile "podcast içeriklerinin" de platformdan temizlenmesine karar verdi.

Son Haberler